X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maaelukomisjon põuast: riik peab põllumeestele tagama laenuvõimekuse

{{1532945580000 | amCalendar}}
Foto: Olev Kenk/ERR

Põllumeeste põuakahjusid arutanud riigikogu maaelukomisjon leidis esmaspäeval, et maaelu edendamise sihtasutus (MES) peaks riigieelarvest taotlema 20 miljonit eurot, mis oleks tagatiseks pankade võimalike laenunõuete eest.

Maaelukomisjoni esimees Aivar Kokk rääkis ERR-ile, et sihtasutus oleks valmis raha vastu võtma ja selle küsimusega tegelema. "Finantsvõimekust peab riik põllumehele pakkuma, et ta ka järgmisel kevadel vilja külvaks ja loomad laudas oleksid." 

Teine pool on Koka sõnul PRIA toetused ehk tuleks tuua toetuste väljamaksmine varasemaks ajaks.

"Kolmas ettepanek oli, et muuta veeseadust. Praegu on piirangud peal. Kõikidest veekogudest ei tohi kastmiseks vett võtta," rääkis Kokk.

Maaelukomisjoni esimees märkis, et loomasööda varumisel oleks vihm küll päästjaks, kuid kartulisaagi puhul enam mitte. "Köögiviljale põud juba oma põntsu pannud."

"Me ei saa võidelda ilmaolude vastu, kuid teeme kõik, mis võimalik, et põllumees ei peaks põuast tingitud olude tõttu kannatama. Praegu otsime võimalusi leida Maaelu Edendamise Sihtasutusele lisavahendeid," ütles maaeluminister Tarmo Tamm.

Üheks võimaluseks oleks tema sõnul suurendada sihtasutuse omakapitali ning kasutada seda käibekapitali laenude väljastamiseks, et aidata põllumehi, kellel sügisel tekib probleeme käibevahenditega.

Tamm ütles, et kuigi Euroopa Komisjon pole praegu näinud ette võimalust eraldada põuaga seoses erakorralist toetust, said Eesti, Läti, Leedu, Soome, Rootsi, Taani, Poola ja Portugal Euroopa Komisjonilt erisuse rohestamise nõude ökokesa tootmispiirangu nõude asjus. "See võimaldab ka neilt aladelt loomasööta varuda ja seeläbi loomasööda varumisbaasi laiendada."

Osaliselt aitavad praegust olukorda leevendada sel aastal suurenevad põllumajandustootjate otsetoetused. Eelmise aastaga võrreldes suurenevad otsetoetused ligikaudu kümne miljoni euro võrra ja kokku makstakse otsetoetustena välja 133,94 miljonit eurot. Lisaks jätkab valitsus oma lubaduse täitmist ja maksab ka sel aastal riigieelarvest täismahus ehk 18,4 miljonit eurot üleminekutoetusi.

Vaata ka "Aktuaalse kaamera" stuudiointervjuud põllumajandus-kaubanduskoja juhatuse liikme Vahur Tõnissooga.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: