Valge Maja: Trumpi säuts Muelleri teemal ei olnud käsk Sessionsile

USA president Donald Trump tegi kolmapäeval mitu Twitteri-postitust, milles mõistis hukka eriprokurör Robert Muelleri juurdluse, mida ta nimetas taas kord "nõiajahiks", ning kutsus justiitsminister Jeff Sessionsit üles seda juurdlust koheselt lõpetama. Valge Maja teatas hiljem, et tegu ei olnud USA presidendi ametliku korralduse, vaid Trumpi arvamusega.
"See on kohutav olukord ja justiitsminister Jeff Sessions peaks peatama selle Kallutatud Nõiajahi kohe praegu, enne kui see jätkab meie riigi edasist häbistamist. Bob Mueller on täielikus huvide konfliktis ja tema 17 Vihast Demokraati teevad tema räpast tööd USA häbimärgistamiseks!" kirjutas Trump Twitteris.
..This is a terrible situation and Attorney General Jeff Sessions should stop this Rigged Witch Hunt right now, before it continues to stain our country any further. Bob Mueller is totally conflicted, and his 17 Angry Democrats that are doing his dirty work are a disgrace to USA!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 1, 2018
Valge Maja pressiesindaja Sarah Huckabee Sanders ütles hiljem, et tegu ei olnud käsuga administratsioonil tegutsema auda, vaid presidendi arvamusega.
"Veel kord ja nagu ma ka varem ütlesin, president teeb teatavaks oma arvamuse... see ei ole käsk," selgitas Sanders Valge Maja pressibriifingul. "Kuid ta olnud, ma arvan, kristalselt selge selles osas, mida ta arvab sellest juurdlusest algusest peale."
Sandersi sõnul polevat ta teadlik, et Trump oleks sellise nõudmise Sessionsile otseselt esitanud.
Pressiesindaja lisas, et administratsiooni sooviks on, et Venemaa-juurdlus jõuaks lõpule, ning ta rõhutas, et president on lasknud sellel protsessil toimuda.
"Me kindlasti arvame, et sellega tuleks ühele poole jõuda, me sooviksime selle valmimist pigem varem kui hiljem," rääkis Sanders. "See on kestnud pikemat aega, nad pole endiselt tulnud välja millegagi, mis oleks seotud presidendiga. Me soovime, et see lahenduseni jõuaks, nagu me oleme öelnud korduvalt ka varem," märkis Sanders.
USA juuraeksperdid pole kusjuures kaugeltki ühel nõul, kas Trumpil on üldse otseselt võimu Muelleri juurdlust lõpetada. Veelgi vähem oleks seda
võimu ilmselt Sessionsil, kes on end Venemaad puudutava juurdluse juurest taandanud, ning teoreetiliselt jääks see ülesanne hoopis
asejustiitsminister Rod Rosenteinile, kes on omakorda korduvalt kinnitanud, et ei pea juurdluse lõpetamist või eriprokurör Muelleri vallandamist hetkel põhjendatuks. Samuti võivad sellel sammul olla ka tõsised poliitilised tagajärjed, sest Muelleri juurdlust toetavad kõik demokraatidest
Kongressi liikmed ning ka suurem osa vabariiklastest, kui jätta välja mõned presidendi innukamad toetajad.
Muelleri juurdlus uurib Venemaa sekkumist USA valimistesse 2016. aastal ning seda, kas Trumpi meeskond või keegi meeskonnast tegi Venemaaga selle sekkumise teostamisel koostööd. Samuti on juurdluse fookuses küsimus, kas Trump võis takistada õigusemõistmist - väidetavalt vallandas
Trump Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) juhi James Comey just Venemaa-juurdluse tõttu ning see samm saigi põhjuseks, miks eriprokurör Mueller ametisse määrati.
Trumpi ärritumise põhjuseks oli ilmselt ka asjaolu, et käesoleval nädalal algas kohtuprotsess tema kunagise kampaaniajuhi Paul Manaforti üle.
Trumpi toetajad on Muelleri meeskonda kohtuprotsessiga seoses süüdistanud selles, et Manaforti vastu esitatud süüdistused polevat kuidagi seotud presidendi ja valimiskampaaniaga. Paljud analüütikud on aga rõhutanud, et Manaforti vastu esitatud süüdistused on pigem Muelleri ja prokuratuuri võimalus survestada kunagist kampaaniajuhti ka Venemaa valimistesse sekkumise asjus tunnistusi andma.
Opositsioon nii mõistev Trumpi säutsude suhtes ei olnud.
Esindajatekoja luurekomitee juhtiv demokraat Adam Schiff näiteks rõhutas seda, et Trump nõuab sisuliselt seda, et justiitsminister lõpetaks uurimise, mille raames võivad süüdistuse saada nii president, tema pereliikmed kui ka kampaaniameeskond.
"See on katse päise päeva ajal takistada õigusemõistmist. Ameerika ei peaks sellega kunagi leppima," toonitas Schiff.
The President of the United States just called on his Attorney General to put an end to an investigation in which the President, his family and campaign may be implicated.
— Adam Schiff (@RepAdamSchiff) August 1, 2018
This is an attempt to obstruct justice hiding in plain sight. America must never accept it. https://t.co/F8b6a0IGOh
Samal ajal on USA meedias avaldatud allikatele toetuvaid uudiseid, mille kohaselt soovib eriprokurör Mueller küsida president Trumpilt ka küsimusi, mis puudutavad õigusemõistmise takistamist. Samuti kaaluvat Mueller suuliselt Trumpile esitatavate küsimuste hulka.
Praegu on siiski ebaselge, kas Trump on üleüldse nõus Muellerile midagi suuliselt vastama. Näiteks presidendi juristide meeskonda kuuluv veteranpoliitik Rudy Giuliani on öelnud, et välistada ei saa võimalust, et kõik küsimused ja vastused saavad olema kirjalikud.
Toimetaja: Laur Viirand