Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pence: Venemaa sekkus USA valimistesse ja me ei kavatse seda taluda

USA asepresident Mike Pence 31. juulil New Yorgis küberjulgeoleku kohtumisel.
USA asepresident Mike Pence 31. juulil New Yorgis küberjulgeoleku kohtumisel. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA asepresident Mike Pence süüdistas teisipäeval Venemaad 2016. aasta USA valimistesse sekkumises ning rõhutas, et sellise tegevuse näol on tegu Ameerika Ühendriikide demokraatia solvamisega, mida pole kavas tolereerida.

Pence'i jõuline sõnavõtt sisejulgeolekuministeeriumi küberjulgeoleku üritusel New Yorgis järgnes paari nädala tagusele president Donald Trumpi pressikonverentsile Helsingis, kus USA riigipea kahtles Vene presidendi Vladimir Putini kõrval seistes oma riigi luureagentuuride hinnangus. Hiljem Trump küll täpsustas oma sõnu, kuid kriitikatormi see märkimisväärselt ei vaigistanud, vahendas Hill.

"Kuigi ka teised riigid kindlasti omavad võimekust, siis fakt on see, et Venemaa sekkus meie 2016. aasta valimistesse. See on luurekogukonna ühemõtteline hinnang ning, nagu ka president ütles, me tunnistame luurekogukonna hinnangut," rääkis asepresident Pence oma kõnes.

"Venemaa eesmärgiks oli külvata lahkhelisid ja lõhestumist ning õõnestada Ameerika inimeste usku meie demokraatiasse. Kuigi otseselt hääli ei muudetud, on iga katse meie valimistesse sekkuda meie demokraatia solvamine ja seda ei lubata," jätkas ta.

Pence tõi teisipäeval välja ka mitmeid samme, mille abil Trumpi administratsioon kavatseb tulevasi valimisi selliste ohtude eest kaitsta. Näiteks mainis ta Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) välismõju töörühma ning sisejulgeolekuministeeriumi tegevust valimissüsteemi kaitsmisel. Asepresident toonitas, et need sammud astuti otseselt president Trumpi korraldusel.

Trump kohtus valimiste julgeoleku teemal kõrgete ametnikega reedel ning tookord arutati võimalikke ohte ja seda, kuidas neid ennetada.

"Ameerika Ühendriigid ei tolereeri mingit välismaist sekkumist meie valimistesse ühegi riigi poolt. Ei Venemaa, Hiina, Iraani, Põhja-Korea või kellegi teise poolt," kinnitas Pence.

Demokraadid ja presidendi vabariiklastest kriitikud on administratsiooni juba pikemat aega süüdistanud selles, et tulevaste valimiste kaitsmisele sekkumise eest ei pühendata piisavalt tähelepanu, ning alati on toodud esile ka president Trumpi vastukäivad avaldused seoses Venemaa rolliga 2016. aasta valimistel. 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: