Jegorov: sunddividendide eelnõu osutab õigele probleemile

Dmitri Jegorov
Dmitri Jegorov Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Rahandusministeeriumi asekantsler Dmitri Jegorov ütles, et 22 riigikogulase algatatud nn sunddividendi seaduseelnõu osutab tegelikult õigele probleemile.

"Tehke või tina, aga see nn Oviiri sunddividendi seadus osutab ju õigele probleemile. Eestis on 2/3 osaluse puhul võimalik väikeaktsionärist teerulliga üle sõita edasi-tagasi nii mitu korda kui süda lustib. Ja viimasel on vaid rõõm osaluse omamisest," kirjutas Jegorov sotsiaalmeedias, rõhutades, et pole eelnõuga kuidagi seotud või Oviiriga sel teemal suhelnud.

Jegorovi sõnul ei pea suuromanik väikeaktsionäre välja ostma ja ükski terve mõistusega kolmas isik ei sooviks seda osalust osta ka, sest ta satub koheselt täpselt samasse olukorda.

"Ja kes meist ei teaks, kui hästi saab suuromanik ettevõttest vajalikul hulgal raha välja võtta, nii seaduslikult kui ka vähem seaduslikult, kattes end investeerimisvajaduse viigilehega ja piirates samal ajal info andmise kohustust väikeaktsionärile. See seaduslik ja ebaseaduslik viis on kaupade ja teenuste ostmine endaga seotud ettevõtetelt," märkis Jegorov.

"Ka kallid autod, lähetuse pähe vormistatud puhkusereisid kord abikaasaga, kord armukesega, kes on tööle sekretäriks vormistatud, kinnisvaratükid jpm, mille tegelikku kasutust ei jõua maksuhaldur kunagi 100 protsenti kontrollida. Kas see on üldse see koht, kuhu me tema ressurssi suunata sooviksime?" küsis Jegorov oma postituses.

Eelnõu autorid kirjutavad seletuskirjas, et Eesti äripraktikas on ilmnenud mitmeid olukordi, kus enamusaktsionäride öigused mitte ainult ei prevaleeri vähemusaktsionäride õiguste ees, vaid väikeaktsionäride õigused on oluliselt piiratud.

Praktikas on esinenud konfliktsetes situatsioonides juhtumeid, kui aktsionarid keelduvad väljä maksmast dividendi olukorras, kus see oleks majanduslikult otstarbekas, ei anna väikeaktsionäridele informatsiooni ühingu käekäigu kohta, samuti ei arutata praktikas sageli sisuliselt läbi väikeaktsionäride ettepanekuid, vaid jäetakse need uldkoosolekutel piisava kõlapinna puudumise tõttu kõrvale.

Eelnõu väljapaistvam eesmärk on anda väikeaktsionäridele õigus nõuda ettevõttelt sunniviisiliselt dividendide maksmist - seda saaks edaspidi maha hääletada vaid osanike 75-protsendiline häälteenamus.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: