Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Zimbabwe president rääkis rivaaliga, kuidas riigis pingeid vähendada

{{1533202440000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Zimbabwe president Emmerson Mnangagwa teatas neljapäeval, et on rääkinud oma vastaskandidaadi, opositsiooniliider Nelson Chamisaga, et vähendada esmaspäeval toimunud valimistele järgnenud pingeid.

Mnangagwa teatas Twitteris ka seda, et kolmapäeval pealinn Harares puhkenud vägivalla asjus tuleks alustada sõltumatut juurdlust, vahendas Reuters.

Riigipea sõnul peab ta vajalikuks lahendada erimeelsused rahumeelselt.

"Me usume läbipaistvusse ja vastutusse ning vastutajad tuleb tuvastada ja kohtu ette tuua," lausus ta.

Rahvaste Ühenduse vaatlejad teatasid neljapäeval, et Zimbabwe julgeolekujõud kasutasid Harares rahutuste maha surumiseks liigset jõudu.

"Me mõistame kategooriliselt hukka liigse jõukasutamise relvastamata tsiviilisikute vastu," teatas Ghana endine president John Mahama.

Rahvaste Ühendus kutsus Zimbabwe valimiskomisjoni ka üles teatama kiiremini presidendivalimiste tulemust.

Zimbabwe valimiskomisjon peaks neljapäeval hakkama teatama esmaspäeval toimunud presidendivalimiste tulemusi. Opositsiooni väitel on tulemust president Mnangagwa kasuks kallutatud.

Reutersi teatel on sõdurid teatanud Harare poepidajatele, et nad oma poed sulgeksid ja kesklinnast eemale hoiaksid.

Zimbabwe valimisjärgses vägivallas hukkunute arv tõusis kuueni

Zimbabwes valimiste järel pealinnas Harares kolmapäeval puhkenud vägivallas hukkunute arv tõusis kuueni, kui kolm vigastatut suri, teatas politsei neljapäeval.

Zimbabwes toimusid esmaspäeval presidendi- ja parlamendivalimised. Opositsioon väitis valimiste järel, et neilt röövitakse valimissedelite ülelugemisel hääli, ning süüdistas võime valimispettuses. Seejärel tuli hulk opositsiooni toetajaid Harare tänavatele ja sõjavägi avas nende pihta tule.

Politsei sõnul sai viga vähemalt 14 inimest ja 18 inimest peeti kinni.

Võimud väidavad, et umbes 4000 opositsiooni toetajat piirasid kesklinna ning mõnedel neist olid käes raudkangid ja kivid.

Opositsiooni sõnul polnud nemad meeleavalduste taga.

USA kutsus kolmapäeval Zimbabwe julgeolekujõude olema opositsiooni protestide laialiajamisel vaoshoitum.

"Me kutsume kõikide osapoolte liidreid üles inimesi rahule kannustama. Me kutsume Zimbabwe kaitsejõude üles olema vaoshoitud protestijate laialiajamisel," ütles Ühendriikide saatkond avalduses, lisades, et tunneb sügavat muret sündmuste pärast Zimbabwe pealinnas.

President Mnangagwa kutsus samuti rahvast jääma rahulikuks pärast seda, kui kui politsei kasutas opositsiooni meeleavaldajate vastu veekahureid ja pisargaasi.

"Sellel olulisel hetkel kutsun kõiki üles hoiduma provokatiivsetest deklaratsioonidest ja avaldustest," kirjutas president suhtlusvõrgustikus Twitter.

"Nüüd on aeg vastutustundlik olemiseks ja üle kõige rahuks," lisas Mnangagwa.

Zimbabwe valitsus hoiatas samas, et karmistatakse turvameetmeid seaduserikkujate ohjeldamiseks. Valitsus süüdistas opositsiooni rahva vägivallale õhutamises.

Zimbabwe võimuerakond ZANU-PF on võitnud parlamendis enamuse kohtadest, ilmnes kolmapäeval valimiskomisjoni avaldatud ametlikest tulemustest.

Opositsiooniline Liikumine Demokraatlike Muutuste Eest (MDC) on juba süüdistanud võime ulatuslikus pettuses. Samal ajal korraldatud presidendivalimiste tulemusi on oodata hiljem sel nädalal ja võimalik, et alles laupäeval. Kui ükski presidendikandidaat ei saa üle poolte häältest, siis korraldatakse septembris valimiste teine voor.

Euroopa Liidu vaatlejate hinnangul ei olnud Zimbabwe valimistel kõigil võrdseid tingimusi; opositsiooniline Liikumine Demokraatlike Muutuste Eest on juba protestinud valimiskomisjoni ja valitsuspartei väidetavate pettuste vastu. EL-i missioon leidis eest "paranenud poliitilise kliima, kuid ebavõrdsed mängureeglid ja usu puudumise protsessi", on öeldud avalduses.

EL-i missioon "osutas riigi ressursside väärkasutamisele, hirmutamise ja sunni juhtumitele, hõimuvanemate erapoolikule käitumisele ja riigimeedia kallutatusele". Samas märgiti, et varasemast erinevalt olid seekordsed valimised valdavalt rahumeelsed.

Zimbabwe politsei uurib opositsiooni presidendikandidaati

Zimbabwe politsei asus uurima opositsiooni presidendikandidaati Nelson Chamisat ja teisi, kes väidetavalt õhutasid valimiste järel riigis vägivalda, ütles advokaat neljapäeval.

Kumbirai Mafunda kinnitas, et kolmapäeval väljastati Chamisa vastu läbiotsimisluba. Samal päeval tulistasid sõdurid pealinnas Harares lahingumoonaga opositsioonimeelsete meeleavaldajate pihta, kellest mõned märatsesid.

Chamisat ning mitut teist opositsiooni liiget, sealjuures poliitikut Tendai Bitit, kahtlustatakse ohtlike relvade omamises ja vägivallas avalikus ruumis.

Luba annab politseile voli otsida ja konfiskeerida mis tahes asitõendeid.

Tegu oli ajalooliste valimistega

Esmaspäeval Zimbabwes toimunud presidendi- ja parlamendivalimistel oli kõrge valimisosalus. Esimestel nn Mugabe-järgsetel valimistel andis hääle umbes 75 protsenti valijatest.

Tegemist oli esimeste valimistega pärast pikaaegse ja autoritaarse presidendi Robert Mugabe võimult kukutamist. Samuti oli oluline see, et esimest korda pärast 1980. aastat ehk kaasaegse Zimbabwe algust ei olnud Mugabe osalemas kandidaadina kas parlamendi- või presidendivalimistel.

Riigipöörde järel võimule saanud Mugabe kunagine asepresident Mnangagwa on lubanud ulatuslikke reforme, majanduse elustamist, välisinvesteeringuid ning vabu valimisi. Muuhulgas on ta ka pööranud tagasi Mugabe kunagise poliitika valgenahalise vähemuse suhtes, asunud valgetele farmeritele maad tagasi jagama ja sellega kindlustanud endale ka paljude valgete kodanike toetuse.

Samas kujunes 94-aastase ekspresidendi ja tema skandaalse abikaasa Grace'i valimas käimine ikkagi suureks meediasündmuseks. Eelnevalt oli Mugabe teatanud, et ei kavatse oma järeltulija ja kunagise erakonna poolt hääletada. Endine autokraat väljendas nüüd hoopis muret demokraatia pärast ning leidis, et valimised on kallutatud. See avaldus tõi omakorda kaasa Mnangagwa süüdistuse, et Mugabe olevat Chamisaga mingi koostööleppe sõlminud.

Mnangagwa on omakorda eitanud kõiki süüdistusi, et valimised polevat vabad ning et kõike kontrollivat Mnangagwat toetav sõjavägi.

"Ma võin teile kinnitada, et see riik saab praegu osa demokraatlikust ruumist, mida ta pole kunagi varem kogenud," rõhutas ta televisioonis pärast hääletamas käimist.

Usaldusväärne valimistulemus on Zimbabwe jaoks äärmiselt oluline naasmaks rahvusvahelisse majandusellu. Valimiste võitjat ootab ees tohutu töö, et parandada Mugabe korruptiivse valitsuse ajal tehtud vigu ning kunagine lootustandev Aafrika majandus taas tõusule pöörata.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: