Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Valimiskomisjon: Zimbabwe presidendivalimised võitis Mnangagwa

{{1533267120000 | amCalendar}}
Foto: SIPA/Scanpix

Zimbabwe ametisolev riigipea Emmerson Mnangagwa võitis presidendivalimised esimeses voorus, teatas valimiskomisjon ööl vastu reedet ametlikke tulemusi teatavaks tehes.

Valimiskomisjon ütles, et Mnangagwa kogus 50,8 protsenti häältest ehk napilt nii palju, et vältida presidendivalimiste teist vooru. Tema peamine rivaal opositsioonierakonnast Liikumine Demokraatlike Muutuste Eest (MDC) Nelson Chamisa sai 44,3 protsenti häältest.

"Mnangagwa, Emmerson Dambudzo, ZANU-PF parteist on seega õigustatult kuulutatud Zimbabwe Vabariigi valitud riigipeaks," ütles komisjoni esimees Priscilla Chigumba.

President Mnangagwa tänas reedel kõiki oma poolehoidjaid ning lubas "uut algust".

"Kuigi me võime olla valimistel jagunenud, oleme ühtsed meie unistustes. See on uus algus," ütles riigipea läkituses.

"Ühendagem käed rahus, ühtsuses ja armastuses, ehitagem üheskoos uut Zimbabwet kõigi jaoks!" lisas ta.

Zimbabwe opositsiooniliider lubas vaidlustada valimistulemuse kohtus

Zimbabwe opositsiooniliider Nelson Chamisa kuulutas reedel ametlikud presidendivalimiste tulemused kehtetuks ning lubas vaidlustada tulemuse kohtus.

"Me võitsime need valimised ja me oleme valmis looma uut valitsust," ütles Chamisa pressikonverentsil.

Tema sõnul aitas tulemusi võltsida ja kallutada valimiskomisjon. Riiki aastakümneid valitsenud Robert Mugabe võimuajal oli valimiskomisjon see, mida tihti süüdistati valimiste kallutamises ZANU-PF-i kasuks.

"Härra Mugabe oli vähemalt peenekoeline," lausus Chamisa. "See oli kujutlusvõimetu... Nende esitatud arvud ei andnud kokku isegi õiget summat."

"Me ei aktsepteeri võltsitud tulemusi. Me ei aktsepteeri seda väljamõeldist," lisas ta.

"Tahame, et teatatakse korralikust tulemusest. Me kavatseme kasutada kõiki vajalikke vahendeid - õiguslikke, põhiseaduslikke -, et tagada, et me kaitseme rahva häält."

Mnangagwa tervitas Chamisa soovi vaidlustada valimistulemus kohtus

Zimbabwe president Emmerson Mnangagwa ütles reedel, et kui kellelgi on probleeme esmaspäeval toimunud valimiste tulemusega, siis on neil vabad käed vaidlustada need kohtus.

Valimised võitnud Mnangagwa ütles seda ajakirjanikele peatselt pärast seda, kui valimistel teiseks jäänud opositsiooni kandidaat Nelson Chamisa lubas kohtus vaidlustada presidendivalimiste tulemuse.

"Siin tähistati Zimbabwe demokraatiat, see oli piiramatu vabaduse festival. Maailma silmad olid meie peal ja me viisime läbi vabad, õiglased ja usutavad valimised," ütles Mnangagwa.

"Mitte ükski demokraatlik protsess pole laitmatu" ning Zimbabwe "polnud erand", lisas ta.

Zimbabwe märulipolitsei takistas opositsiooni pressikonverentsi

Zimbabwe märulipolitseinikud sisenesid reedel pealinnas Harares asuvasse hotelli ja ei lasknud seal toimuda opositsioonijuht Nelson Chamisa kavandatud pressikonverentsil, ütlesid AFP reporterid.

Kilpide ja gaasikanistritega varustatud politseinikud marssisid Bronte hotelli.

Chamisa teatas reede hommikul, et ei tunnista Zimbabwes esmaspäeval toimunud presidendivalimiste tulemust. Valimiskomisjoni sõnul võitis valimised ametisolev president Emmerson Mnangagwa ja Chamisa jäi teiseks.

Zimbabwe opositsioon peab valimistulemust võltsituks

Zimbabwe opositsioonierakonna Liikumine Demokraatlike Muutuste Eest (MDC) kõneisik Morgan Komichi mõistis reedel hukka valimistulemused, mille kohaselt sai ametisolev riigipea Emmerson Mnangagwa võidu juba esimeses voorus, ning ütles, et tulemused on võltsitud.

"Tulemused, mis teatavaks tehti, ei ole meie poolt kinnitatud, seega on tulemused võltsid," ütles Komichi vahetult enne seda, kui pealinnas Harares tehti teatavaks ametlikud valimistulemused.

Komichi ütles pärast ametlike tulemuste selgumist, et MDC vaidlustab need kohtus.

"Need on võltsitud, need ei ole ehtsad, me lükkame need tagasi," sõnas ta. "Me viime selle kohtusse."

Zimbabwe opositsioonijuht ei tunnista presidendivalimiste tulemust

Zimbabwe opositsioonijuht Nelson Chamisa lükkas reedel tagasi presidendivalimiste "kinnitamata ja võltsitud tulemused", mis andsid võidu tema vastaskandidaadile president Emmerson Mnangagwale.

Zimbabwe valimiskomisjoni ehk "ZEC skandaalne (otsus) avaldada kinnitamata ja võltsitud tulemused on kahetsusväärne", kirjutas Chamisa Twitteris.

Tema väitel ei andnud komisjon MDC-le ligipääsu tulemustele enne teadet, et Mnangagwa võitis valimised 50,8 protsendiga häältest. Chamisa kogus 44,3 protsenti häältest.

"ZEC peab avaldama korralikud ja kontrollitud tulemused, mida erakonnad toetavad," lausus Chamisa.

"Läbipaistmatuse, tõenappuse, moraalse allakäigu ja väärtuste puudujäägi tase teeb nõutuks."

Sõjavägi kukutas riigi kauaaegse juhi Robert Mugabe eelmisel aastal ning novembris määrati presidendiks Mnangagwa. 30. juulil toimunud presidendi- ja parlamendivalimised olid esimesed üle 37 aasta, kui Mugabe polnud kandidaatide nimekirjas.

Mnangagwa nimetas oma võitu "uueks alguseks" Zimbabwele.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: