Zimbabwe kuulutas välja riigipüha USA sanktsioonide vastu

Zimbabwe president Emmerson Mnangagwa ametitseremoonial.
Zimbabwe president Emmerson Mnangagwa ametitseremoonial. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Zimbabwe on kuulutanud välja uue riigipüha, et väljendada sellega protesti USA sanktsioonide vastu ning korraldab selle puhul festivali.

"Sanktsioonidevastast päeva" tähistatakse 25. oktoobril, ütles esmaspäeval Zimbabwe infominister Amon Murwira.

Pealinna Hararesse tuuakse tõenäoliselt bussides kümneid tuhandeid inimesi. Pealinnas toimub pidustuste puhul rongkäik, jalgpallimatš riigi kahe parima meeskonna vahel ja terve öö kestev kontsert.

Kümned Zimbabwe võimuesindajad ja ametnikud, sealjuures president Emmerson Mnangagwa on seisnud aastaid silmitsi Ühendriikide sanktsioonidega väidetavate inimõigus- ja valimisrikkumiste tõttu, samuti omaaegse maa võtmise pärast valgetelt omanikelt. (Mnangagwa presidendiks oleku ajal on suhteid valgete farmeritega samas märkimisväärselt parandatud - Toim.)

Mnangagwast sai Zimbabwe president pärast Robert Mugabe kukutamist 2017. aasta lõpus.

USA sõnul pole sanktsioonid suunatud Zimbabwe valitsuse vastu ning ei mõjuta kahe riigi vahelist kaubandust. Samuti on Ühendriigid enda väitel selle Lõuna-Aafrika riigi suurim humanitaardoonor.

Varem sel nädalal korraldati riigis sanktsioonidevastane ühispalvus, mille organiseeris presidendi abikaasa ja millest võtsid osa kõik kõrgemad valitsusametnikud.

Mõned Harare elanikud on väljendanud hämmingut sääraste ürituste üle ajal, mil valitsusel on raskusi arstidele palga maksmise ja ravimite ostmisega.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: