Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Läti metsapõlengu kiirele levikule pandi Eesti päästjate abil piir

Mazsalaca metsapõleng.
Mazsalaca metsapõleng. Autor/allikas: ERR

Lätis Mazsalaca maakonnas Eesti piiri lähedal põleva metsatulekahju kiire levik on piiratud ning tuli pole Eestile palju lähemale liikunud.

Tule levikule piiri panemisel andsid olulise panuse ka lätlastele appi läinud Eesti päästjad, kes neljapäeva hommikul piirasid tule levikut Eestile lähenevast küljest.

Pärastlõunal aitasid Eesti päästjad meie konteinerautoga kohale viidud varustuse abil moodustada voolikuliine, et tagada kustutustöödeks vajaminev vesi.

Reedel käis päästeameti Lääne päästekeskuse töögrupp hindamas Läti Mazsalaca maakonna metsatulekahju leviku võimalust Pärnumaa Sookuninga looduskaitsealale. Selgunud andmetel püsib tulekahju pindala praegu 230 hektari piires Läti poolel ja oluliselt Eesti suunas levinud pole.

Riigipiir jääb tulekahjust endiselt umbes 2,5 kilomeetri kaugusele.

Põlengu peatamiseks on olnud oluline Eesti päästjate ja tehnika panus, millega lõigati neljapäeval ära tulekahju areng Eesti suunas. Veel toetasid kustutustöid möödunud öö ja hommiku vihmahood.

Reede päeval tõusnud tuul muudab olukorda aga jälle keerulisemaks. Läti päästeteenistuse esialgsel hinnangul võtab tulekahju täielik lokaliseerimine aega vähemalt pühapäeva õhtuni.

Päästeameti Lääne päästekeskuse juhi Heiki Soodla sõnul on Eesti päästjad oma ressurssidega kohal nii kaua kui vajalik, et aidata ära hoida tulekahju levik üle piiri.

"Hindasime täna kohapealset olukorda, et olla parimal moel valmis reageerimiseks ja takistada tulekahju levikut Lätist Pärnumaale," ütles Soodla.

Eesti aitab vähemalt esmaspäevani

Eesti kaitsmise kõrval on oluline abistada suurtulekahjudega võitlemisel raskustesse sattunud naabreid. Praegu kustutatakse Lätis korraga kahte metsatulekahju, millest üks ulatub 1200 hektarile ja teine 230 hektarile. Seetõttu on Eesti abi väga vajalik ja tähtis.

Praegustes oludes planeeritakse abi andmist vähemalt esmaspäevani.

Lätis töötavad seitse päästjat Rapla, Haapsalu, Risti ja Kilingi-Nõmme päästekomandodest. Sideohvitseri ülesandeid staabis täidab reedel Viljandimaa operatiivkorrapidaja.

Läti poolt töötab sündmuskohal 39 Läti riikliku tuletõrje- ja päästeteenistuse tuletõrjujat, 15 Läti riigimetsa majandamise keskuse inimest ning kuus vabatahtlikku päästjat. Õhust kustutatakse sobivate ilmaoludega ka Läti kopteriga.

1. augusti õhtul esitas Läti ametliku abipalve, millega taotles Eestilt ressursse Mazsalaca maakonnas süttinud metsatulekahju peatamiseks, mis levis Eesti poole.

Päästeamet otsustas Läti metsatulekahju kustutustöödele appi saata Haapsalu päästekomandost kustutussüsteemiga roomiktransportööri koos kahe päästjaga, Rapla päästekomandost ATV koos kahe päästjaga, Risti päästekomandost ATV ning Kilingi-Nõmme päästekomandost ATV koos kolme päästjaga.

2. augustil saadeti kustutustöödele appi lisaks konteinerauto voolikutega. Igapäevaselt täidab sideohvitseri ülesandeid Lätis üks päästeameti operatiivkorrapidaja.

28. juulist kehtib Eestis suure tuleohuga aeg, millega seatud piirangute järgimisega saab igaüks aidata päästeametil Eestis hävitavaid metsatulekahjusid ära hoida.

Suure tuleohuga ajal on keelatud metsas igasugune lõkke tegemine ja grillseadme või muu sarnase kasutamine, millest lendavad sädemed võiks kuiva ümbruse süüdata. Samuti on keelatud suitsetamine ning muu lahtise tule kasutamine.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: