Eesti saadab Läti metsapõlengu kustutamiseks voolikuid juurde

{{1533191460000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Lisaks kolmapäeval Läti poole lähetatud tuletõrjujatele ja päästetehnikale saadab Eesti päästeamet vastavalt lõunanaabrite palvele Mazsalaca maakonda voolikutega konteinerauto Pärnu-Jaagupi päästekomandost koos päästjaga.

Praeguseks täpsustatud andmetel ulatub põlenguala 220 hektarile ning see jääb Eesti piirist umbes 2,5 kilomeetri kaugusele. Tulekahju levik on pidurdunud, teatas päästeamet.

Maastiku läbimisvõimekusega tehnikaga Eesti päästjad kustutavad tulekahju selle tipust, mis liigub aeglaselt Pärnumaa Sookuninga looduskaitseala suunas. Piiriäärset ala seiravad Eesti päästjad drooniga. Samuti kustutavad nad ATV-de ja roomiktransportööri abil tulekahju Eesti poole levivast suunast, mis asub kõige raskesti ligipääsetavamal alal. Kustutustöödele on kaasatud Läti ja Leedu helikopterid. Lisaks eestlastele osaleb kustutustöödel 80 kohalikku tuletõrjujat.

Neljapäeva ennelõunal pöördus Läti Riiklik Tuletõrje- ja Päästeteenistus Eesti ametivendade poole palvega abistada Mazsalaca maakonna metsatulekahju kustutustöödel täiendavalt voolikutega. Päästeamet otsustas toetada Lätit konteinerveoki täie voolikutega. Kokku viiakse Pärnu-Jaagupi päästekomando konteinerveokiga metsatulekahju kustutustöödele neli kilomeetrit voolikuid.

Politsei- ja piirivalveameti Lääne prefektuuri operatiivjuht Maksim Korzin ütles, et Läti politsei hinnangul tulekahju piirkonda jäävatel piiriäärsetel teedel liiklemine ohtlik ei ole. "Liikumine on vaba, kuid seda võidakse ajutiselt piirata. Sel juhul järgige kohapealsete ametnike korraldusi. Võimalusel võiks siiski vältida Lätti sõitu Jäärja kaudu," sõnas Korzin.

Kolmapäeva õhtul saatis päästeamet Läti metsatulekahju kustutustöödele appi Haapsalu päästekomandost kustutussüsteemiga roomiktransportööri koos kahe päästjaga, Rapla päästekomandost ATV koos kahe päästjaga, Risti päästekomandost ATV ning Kilingi-Nõmme päästekomandost ATV koos kolme päästjaga.

Meeskonna sideohvitseri ülesandeid sündmuskoha staabis täidab Pärnumaa operatiivkorrapidaja. Praeguseks tegutseb Lätis kaheksa Eesti päästjat. Nendele lisaks sideohvitseri ülesandeid täitev Pärnumaa opertiivkorrapidaja.

Justiitsminister Urmas Reinsalu, kes täidab praegu ka siseministri kohuseid, ütles valitsuse pressikonverentsil, et lätlaste aitamine Eesti päästevõimekust siin ei vähenda. Vajadusel on Eesti päästjatel võimekus siseriiklikult ressrussi ümber jaotada.

Eesti päästjad lõpetasid neljapäeval töö

Enam kui 200 hektarile laienenud metsapõlengule õnnestus tänu Eesti päästjatele 2,5 kilomeetrit enne Eestit piir panna. Eesti päästjad neljapäeva seisuga lõpetasidki, sest voolikuliin on paigas ja lätlased saavad edasi ise hakkama.

Aleksandr Frischer jõudis põlengupaika kolmapäeva õhtul, nüüd andis ta vahetuse üle ja sõidab koju.

"Eile oli palju keerulisem, sest oli teadmatus, kui suur pindala, kuhu poole ta levib, aga eile saime ilusasti kõik kaardi peale ja nüüd on informatsioon käes," selgitas vahetuse lõpetanud vanemoperatiivkorrapidaja Aleksandr Frischer.

Frischer ütles, et põlenguala kaardile kandmisel aitas lätlasi samuti tema. "Tänu GPS-ile, mis oli mul kaasas, õnnestus leida üks inimene, kes tegi tiiru peale ja pärast sai ilusasti kõik kaardi peale. Ja seda kaardirakendust kasutame siiamaani," rääkis Frischer.

"Meie omad tegelikult tulid siia öösel. Tööle nad hakkasid kella seitsme ajal hommikul. Oli selline tähtis töölõik, et nad üritasid piirata tule levikut meie ATV-dega, ATV-de peal on kustutussüsteemid. /.../ Nüüd me proovime aidata moodustada magistraalliine ja ma arvan, et sellega meie missioon ongi läbi tänaseks," lisas ta.

Staabi juures maandunud piirivalvekopter tõi infot, kuidas olukord ülevalt paistab.

"Meile teadaolevalt on see peatunud. Helikopteritega nad kustutavad seal just rabapoolset, piiripoolset ala. Ja metsa poolt, teede poolt proovime liinidega läheneda. Suurt levikut teadaolevalt ei ole, on 230 hektari juurde jäänud. /.../ Aga meie plaanime täna Eesti poolelt ära lõpetada. Liinid aitame maha panna, vesi tagatud, peavad ise hakkama saama," rääkis vanemoperatiivkorrapidaja Rivo Laanemaa.

Kaart tulekahju umbkaudse asukohaga.

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Merili Nael, Ester Vilgats

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: