Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Prantsuse Consolis ostab betoonelementide tootja TMB

{{1533551220000 | amCalendar}}
TMB betoonelementide tehas.
TMB betoonelementide tehas. Autor/allikas: TMB

USA investeerimisfirmale Bain Capital kuuluv Soome-Prantsuse betoonelementidest ehituslahenduste pakkuja Consolis ostab Eesti TMB Grupi.

Tehing plaanitakse lõpule viia 2019. aasta alguses ning ostuhinda osapooled ei avalda, teatasid TMB ja Consolis. Konkurentsiametile esitatud teatest selgub, et juriidiliselt võtaks TMB üle Soome firma Parma Oy.

TMB tegevjuht ning kolmandiku omanik Jaan Luts ütles BNS-ile, et tehing avab Eesti üksusele ning Eesti majandusele palju suuremad võimalused, kuna Consolis on selle valdkonna suurim tegija Euroopas. Kontsernis Consolis tema teada suuremaid muudatusi ei plaani ning ka kõikide tootmisüksuste juhid jäävad samaks. "Mina ise ametisse ei jää, kui tehing jõustub," lisas ta.

"TMB Grupp on jõudnud sellisesse arenguetappi, kus järgmist sammu kasvuks ei oleks olnud võimalik saavutada strateegilist partnerit kaasamata," ütles TMB tegevjuht Jaan Luts pressiteate vahendusel. Consolis Grupp on tema sõnul kahtlemata valdkonnaliider.

Luts märkis BNS-ile, et tehingu jõustumiseks on vaja Eesti, Läti, Soome ja Rootsi konkurentsiametite heakskiitu ning lepingule sai praegu küll allkirjad anda, ent lõplikult lüüakse see lukku ilmselt järgmise aasta alguses.

Consolisele kuulub praegu Eestis raudbetoonitootja E-Betoonelement, mille käive ulatus mullu 32,9 miljoni euroni ning kasum oli 1 miljon eurot. See tähendab, et ostutehing mõjutaks betoonist ehitustoodete tootmiseja müügi ning betoonelementide tootmise ja müügi kaubaturud, tõdesid osapooled konkurentsiametile esitatud teates.

Consolise tegevjuht Nicolas Yatzimirsky ütles, et tehinguga tugevneb positsioon Euroopa peamistel turgudel. "TMB koos tütarettevõtetega Soomes, Eestis ja Lätis on loonud pikaajalised kliendisuhted. Tänu tugevuste ühendamisele saame klientidele pakkuda väärtust suurendatud lahenduste ja teenuste valikuga," rääkis ta pressiteates.

Konkurentsiametile esitatud teates selgitab Consolis, et ostutehing annab Consolisele võimaluse kasvatada äri Baltikumis ja Skandinaavias ning Consolis loodab TMB kontserni tootmisvarade baasilt suurendada müüki eelkõige Soomes ja Rootsis. Eeskätt viis tehinguni aga müüjate soov väljuda betoonelementidega seonduvatest tegevustest, seisab teates. Luts ja äripartner Vallot Mangus on TMB-s tegutsenud 1990ndate aastate keskpaigast.

TMB Grupp, endise nimega Tartu Maja Betoontoote AS on asutatud 1961. aastal, seal töötab pea 500 inimest ja aastane käive ületas 2017. aastal 120 miljonit eurot. Ettevõte toodab betoonelemente Baltikumis ja Soomes. Eelmise aasta puhaskasum oli 14,5 miljonit eurot, aasta enne seda oli kasum 5,3 miljonit.

TMB-st kuulub 32,2 protsenti Lutsule, samuti 32,2 protsendi omanik on firma nõukogu esimees Vallot Mangus. Veel 11,73 protsenti kuulub soomlasele Mika Saarelainenile, ülejäänud osaluse omanikke äriregistrist ei selgu.

Mangus ja Luts ostsid ettevõttes kontrollpositsiooni 2012. aastal suurtelt ehitusfirmadelt Skanska, YIT ja Merko, kellest igaühele kuulus firmast toona 25 protsenti.

Kaks aastat tagasi ostis TMB Soome betoonelementide tootja Betonimestarit OY, mille tulemusel tekkis ligi 100 miljoni euro suuruse aastakäibega ettevõte, millel on tehased nii Soomes, Eestis kui ka Lätis. Betonimestarite senistest omanikest said TMB vähemusosanikud.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: