Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saudi Araabia alustas Kanadaga inimõiguskriitika pärast diplomaatilist sõda

Kanadasse pagenud Ensaf Haidar hoiab oma abikaasa, vahistatud blogija Raif Badawi fotot.
Kanadasse pagenud Ensaf Haidar hoiab oma abikaasa, vahistatud blogija Raif Badawi fotot. Autor/allikas: AP/Scanpix

Saudi Araabia ja Kanada vahel on puhkenud diplomaatiline kriis: Saudi Araabia saatis riigist välja Kanada suursaadiku, kutsus tagasi enda suursaadiku ning külmutas kaubandussuhted kahe riigi vahel, kuna Kanada kritiseeris inimõiguste rikkumisi Saudi Araabias.

Viimase nädala jooksul on Saudi Araabia saatnud riigist välja Kanada suursaadiku ja kutsunud tagasi oma suursaadiku Kanadas, katkestanud kaubandus- ja investeerimisplaanid Kanadaga, jätnud ära riikliku lennufirma otselennud Torontosse, hakanud müüma oma Kanada varasid, teatanud plaanist paigutada Saudi stipendiumiga õppivad tudengid Kanadast teistesse riikidesse ja alustanud kõikide Saudi patsientide ümberpaigutamist Kanada haiglatest, loetleb Vox.

Eelmisel nädalal sai inimõiguste organisatsioon Amnesty International teada, et Saudi valitsus on vahistanud mitu naissoost inimõigusaktivisti. Üks neist oli Samar Badawi, kelle vend on ühtlasi tuntud blogija Raif Badawi, kes on olnud alates 2012. aastast Saudi Araabias vangistatud. Raif Badawi naine ja kolm last põgenesid 2015. aastal Quebecisse ja võtsid Kanada kodakondsuse.

Neljapäeval kirjutas Kanada välisminister Chrystia Freeland Twitteris, et on väga häiritud Samar Badawi vahistamisest. "Kanada seisab sel raskel ajal üheskoos Badawi perekonnaga ja me kutsume tungivalt üles vabastama nii Raif kui Samar Badawit," lisas ta.

Järgmisel päeval kutsus Kanada välisministeerium Twitteris Saudi Araabiat kiirelt vabastama Samar Badawit ja teisi rahumeelseid inimõigusaktiviste. See tekitas aga Saudi valitsuses pahameelt.

Pühapäeval kirjutas Saudi välisministeerium mitu tweeti, milles nimetas Kanada väljaütlemisi ilmselgeks ja jultunud sekkumiseks Saudi Araabia kuningriigi siseasjadesse.

Inimõiguslaste vahistamine on osa 32-aastase kroonprintsi Mohammed bin Salmani kampaaniast inimõiguste piiramiseks. Kuigi järgmist troonipärijat on kiidetud moderniseerimisreformide eest, näiteks naistele juhtimisõiguse andmise eest, on ta samal ajal koondanud võimu ja võidelnud agressiivselt teisitimõtlejate vastu.

Novembris vangistas kroonprints sadu mõjukaid ärimehi, sealhulgas paljusid kuninglikust perekonnast. Samuti on tal olnud juhtroll hävitavas Jeemeni sõjas, diplomaatilise blokaadi kehtestamises Katarile ja tihedate sidemete loomises Donald Trumpi valitsusega.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: