Saudi Araabias ähvardab surmanuhtlus esimest korda naissoost aktivisti

Saudi Araabia prokuratuur nõudis surmanuhtlust viiele poliitaktivistile. Tegemist on tähelepanuväärse juhtumiga ka seetõttu, et esimest korda soovitakse surmanuhtlust ka ühele naissoost aktivistile.
Inimõigusorganisatsioon Human Rights Watch on mures ka seetõttu, et mainitud aktivistide näol on tegu inimestega, keda isegi mingis vägivaldses käitumises ei süüdistata, vahendasid Reuters ja Yle.
Israa al-Ghomgam on tuntud šiiidi inimõiguslane. Ta peeti koos oma mehega kinni 2015. aasta detsembril ning sellest ajast saadik on ta olnud vahi all.
Naist süüdistatakse protestiaktsioonides osalemises ja üleskutsetes, et noored protestiaktsioonidest osa võtaksid. Saudi Araabia võimud on tema tegevust iseloomustanud mõistetega "ässitamine" ja "pehme revolutsioon". Samuti süüdistatakse teda reisimises Iraani, kus ta olevat saanud "teoreetilisi õppetunde kaose külvamiseks".
Inimõiguste olukorda Saudi Araabias jälgivad organisatsioonid - Berliini EOSHR ja Londoni ALQST - teatasid Ghomghami ja tema saatusekaaslaste olukorrast juba varem.
EOHSR märkis, et maapiirkondades on hukkamist ootamas 51 inimest ning mõnede allikate kohaselt on osa hukkamisi juba toimunud.
Saudi Araabia kuningriigi valitsus pole teemat veel kommenteerinud, kuid teada on, et kroonprints Mohammed bin Salmani reforme puudutavatest avaldustest, on võimud viimasel ajal praktikas oma võtteid teisitimõtlejate vastu karmistanud.
Inimõigusorganisatsiooni Amnesty International andmetel on Saudi Araabia surmanuhtluse mõistmisega lõppenud kohtuotsuste poolest maailmas esikohal. Inimõiguslaste andmetel viidi eelmisel aastal riigis täide 146 hukkamist, vaid Hiina Rahvavabariigis ja Iraanis hukati eelmisel aastal rohkem inimesi.
Toimetaja: Laur Viirand