Viis Kaspia mere riiki sõlmisid kokkuleppe selle staatuse üle ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Vasakult: Alijev, Rouhani, Nazarbajev, Putin ja Berdõmuhhamedov 12. augustil Aktaus.
Vasakult: Alijev, Rouhani, Nazarbajev, Putin ja Berdõmuhhamedov 12. augustil Aktaus. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Viis Kaspia mere riiki allkirjastasid pühapäeval dokumendi akvatooriumi õigusliku staatuse kohta, mis võib viia regionaalsete pingete vähenemiseni.

Aserbaidžaan, Iraan, Kasahstan, Venemaa ja Türkmenistan on vaielnud Kaspia mere üle alates Nõukogude Liidu lagunemisest. Pühapäevasel tippkohtumisel viibisid kõigi viie riigi presidendid.

"Me võime tunnistada, et konsensust mere staatuse üle oli raske saavutada ning see ei juhtunud hetkega, kõnelused kestsid üle 20 aasta ja nõudsid osapooltelt mitmeid ühiseid jõupingutusi," ütles Kasahstani president Nursultan Nazarbajev enne allkirjastamist.

Vene presidendi Vladimir Putini sõnul on kokkulepe "epohhiloova tähtsusega". Vene riigipea kutsus üles ka suurendama Kaspia riikide vahelist sõjalist koostööd.

Tegemist oli viienda sarnase tippkohtumisega alates 2002. aastast, kuid väiksemaid kõnelusi riikide vahel on läbi viidud umbes 50.

Dokumendis jõutakse kokkuleppele, et Kaspia on meri mitte järv. Samas antakse leppes Kaspiale "õiguslik eristaatus", sõnas Vene asevälisminister Grigori Karasin varem sel nädalal meediale.

Kremli teatel jääb suurem osa Kaspia merest ühiskasutusse, kuid dokumendiga jagatakse ära merepõhi ning selle maavarad.

Iraani president Hassan Rouhani nimetas pühapäeval kokkulepet "oluliseks dokumendiks", kuid lisas, et kõik vaidlused mere üle ei ole selle allkirjastamisega läbi saanud. Iraanile jäi kokkuleppe alusel akvatooriumist kõige väiksem osa.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: