Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Meedia: Rootsi aktivist takistas kurjategijast afgaani väljasaatmist

Aktivist Elin Ersson.
Aktivist Elin Ersson. Autor/allikas: Video stoppkaader

Juulis leidis Rootsis aset vahejuhtum, kus tudeng Elin Ersson keeldus reisilennukis istumast ja takistas sellega ühe afgaanist mehe sunniviisilist tagasisaatmist Afganistani. Nüüd on aga meediasse jõudnud andmeid tagasi saadetud mehe tausta kohta ning väidetavalt oli afgaani näol tegu oma naise ja laste julma kohtlemisega silma paistnud isikuga.

23. juulil leidis Göteborgi lennujaamas aset vahejuhtum, kus 21-aastane sotsiaaltöö tudeng ja aktivist Elin Ersson keeldus istumast kuni reisilennukist pole välja viidud meest, keda Rootsi võimud olid parajasti saatmas Istanbuli kaudu tagasi Afganistani. Kuna lennukil on keelatud õhku tõusta, kui kõik reisijad pole istet võtnud, tekitas Erssoni protestiaktsioon pika viivituse, mille reisilennuki kapten lahendas lõpuks otsusega jätta maha nii Ersson kui ka afgaan.

Kuna Ersson tegi sündmusest lennukis oma mobiiltelefoniga ka 14 minuti pikkuse video, mis hakkas kiirelt internetis levima. Tudengineiust aga kujunes paljude inimõiguslaste ja vasakpoolsete aktivistide kangelane.

Ersson ise on hiljem tunnistanud, et ei teadnud, kellega mehe näol on täpsemalt tegu, ning ta lähtus eelkõige põhimõttest, et Rootsi riik ei tohiks kedagi saata tagasi sõjast haaratud riiki nagu Afganistan. Tudengit ennast võib Rootsi seaduste kohaselt ähvardada lennuohutusreeglite rikkumise eest rahatrahv või isegi lühiajaline vangistus.

Rootsi võimud pole mehe isiku ega tema edasise saatuse - sealhulgas selle kohta, kas ta saadeti riigist välja mõne teise lennukiga - kohta ametlikult midagi öelnud, sest üksikjuhtumeid tagasisaatmiste puhul põhimõtteliselt ei kommenteerita.

Väljaanne Nyheter Idag, mis on mõnevõrra seotud migratsioonikriitilise erakonnaga Rootsi Demokraadid, kirjutas aga 9. augustil avaldatud artiklis, et 52-aastane afgaan, kelle Rootsist välja saatmist Ersson takistas, on paistnud silma jõhkra perevägivallaga ning selles ka Rootsi kohtu poolt süüdi mõistetud.

Näiteks olevat mees piitsutanud oma naist ja kaht tütart elektrikaabliga. Samuti peksis ta oma naise pead vastu põrandat. Perevägivalla eest tuli mehel ka üheksa kuud Rootsi vanglas viibida.

Perevägivald ja selle eest määratud kohtuotsus polevat olnud otseselt põhjuseks, miks meest riigist välja saadeti, vaid see otsus tulenes ilmselt migratsiooni käsitlevatest seadusesätetest. See, kus mees hetkel viibib, pole teada.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: