Uuring: Rootsi valimised võidab praegune valitsus koos liitlastega

Rootsi peaminister Stefan Löfven ja Rootsi Demokraatide juhi Jimmie Åkessoni valimisreklaam.
Rootsi peaminister Stefan Löfven ja Rootsi Demokraatide juhi Jimmie Åkessoni valimisreklaam. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Neljapäeval avaldatud uuringu kohaselt võidab Rootsi praegune valitsuskoalitsioon koos liitlastega septembris toimuvad valimised. Selle nädala Göteborgi autodepõletamine võib aga peamiseks valimiskampaania teemaks kergitada taas avaliku korra ja migratsiooni.

Praegune valitsuskoalitsioon - peaminister Stefan Löfveni sotsiaaldemokraadid ja Roheline Partei - ja seda parlamendihääletustel sageli toetav Vasakpartei saaksid neljapäeval avaldatud SVT/Novus arvamusküsitluse kohaselt kokku 39 protsenti häältest, vahendas EUobserver.

Peamise opositsioonierakonna ehk Mõõduka Koalitsioonipartei juhitud paremtsentristlik koalitsioon, kuhu kuuluvad ka Keskpartei, Kristlikud Demokraadid ja Liberaalne Rahvapartei, saaks uuringu hinnangul 36,6 protsenti häältest.

Paremäärmusluses süüdistatud Rootsi Demokraadid, kellega ülejäänud erakonnad on koalitsiooni moodustamise välistanud, pälviksid aga 21.6 protsenti häältest.

Kui võtta vaadata aga iga erakonna toetust eraldi, siis on kõige populaarsemaks parteiks sotsiaaldemokraadid 24,3 protsendiga. Teisel kohal oleksid aga Rootsi Demokraadid ehk senine peamine parempoolne erakond Mõõdukas Koalitsioonipartei jääks 18,1 protsendiga alles kolmandaks.

Rootsi parlamendivalimised toimuvad 9. septembril ning seega on vägagi tõenäoline, et ka Rootsi järgmine valitsus saab olema vähemusvalitsus, sest Mõõduka Koalitsioonipartei juht Ulf Kristersson kinnitas alles juulis uuesti, et tema partei Rootsi Demokraatidega ühte valitsusse ei lähe.

Seisukoht lähtub kahe erakonna erinevatest väärtushinnangutest, lisas Kristersson. Tema sõnul on kahel erakonnal eri nägemus ka majanduspoliitikast, NATO-st ja Euroopa Liidust. (Näiteks Mõõdukas Koalitsioonipartei on koos teiste paremtsentristlike parteidega NATO-ga liitumise poolt, paremäärmusluses süüdistatud Rootsi Demokraadid aga vastu. - Toim.)

Kristerssoni sõnavõtust ei selgunud, kas moderaadid on valmis otsima Rootsi Demokraatidelt tuge osades valdkondades juhul, kui Mõõdukas Koalitsioonipartei moodustab vähemusvalitsuse.

EUobserver kirjutab ka seda, et esmaspäevasest autodesüütamisest Göteborgis võib kujuneda oluline teema valimiskampaanias, sest avalikku korda ja migratsiooni puudutavad küsimused on olnud juba varem olnud peamiste teemade hulgas.

Muuhulgas märgib EUobserver, et pärast vahepealset tõusu hakkas valimiskampaania Rootsi Demokraatide lemmikteema juurest eemale liikuma. Räägiti palju metsapõlengutest ning nende võimalikust seosest kliimasoojenemisega ja selle puhul tuletati isegi meelde, et Rootsi Demokraatide juht Jimmie Åkesson on teatanud avalikult, et ei usu kliimasoojenemise teemat. Pärast Göteborgi autodesüütamist on aga debatt liikumas taas Rootsi Demokraatidele meelepärastel rööbastel.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: