Twitter otsustas samuti vandenõuteoreetik Jonesi karistada

Alex Jones.
Alex Jones. Autor/allikas: Video stoppkaader

Apple, Facebook ja Youtube otsustasid hiljuti tuntud USA vandenõuteoreetiku Alex Jonesi materjalid oma keskkondades blokeerida. Tookord Twitter seda otsust ei teinud ja viitas asjaolule, et Jones polevat otseselt kasutustingimusi rikkunud. Teisipäeval aga blokeeris Twitter üheks nädalaks Jonesi võimaluse oma kontol postitusi teha.

Samas ei tähenda see otsus Twitteri pressiesindaja sõnul veel Jonesi nö pagendamist keskkonnast, vaid tegu on ajutise olukorraga, kus kasutaja võimalus kõiki funktsioone kasutada on piiratud (nn "read-only mode"). Samuti on tegu sotsiaalmeediafirma otsese vastusega ühele konkreetsele postitusele, mis Twitteri reegleid rikkus, vahendasid Hill ja Axios.

Täpsemalt on tegu tagajärjega Jonesi postitatud videole, kus ta kutsub oma toetajaid üles panema "püssid valmis" vasakäärmuslaste ja peavoolumeedia vastu. Sellega rikkus Jones Twitteri hinnangul reeglit, mis keelab üleskutsed vägivallale.

Nii nagu ka varasemat otsust Jones mitte blokeerida, kommenteeris ka praegust blokeerimisotsust meediale Twitteri tegevjuht Jack Dorsey isiklikult, vahendas Axios.

"Ma ei tea, kas see töötab ja mõjutab sellist käitumist ja tegevust muutma. Kuid see on kooskõlas sellega, kuidas me oma reegleid jõustame," sõnas Dorsey CNBC intervjuus.

Dorsey tunnistas, et mõne isiku puhul on blokeerimine mõjunud, kuid ta ei ole kindel, kas meetod ka Jonesi puhul toimib.

Jonesi vastase surve olulisem osa on tema vastu esitatud kohtuhagid

Jones, kes on varem kogunud kuulsust paljude vandenõuteooriate levitamisega, on viimasel ajal üha suurema surve all seetõttu, et tema vastu on esitatud üha rohkem kohtukaebusi. Näiteks 2017. aastal leidis aset enneolematu juhtum, kui Jones, kes oli aktiivselt levitanud nn Pizzagate'i vandenõuteooriat, pidi kohtu sunnil alusetute väidete tõttu kannatanud pitsarestorani omaniku ees avalikult vabandama ning oma sõnad tagasi võtma.

Pizzagate'i vandenõuteooria andis ka täiesti reaalse ja ohtliku tagajärje - Washingtonis asuvasse pitsarestorani saabus AR-15-ga relvastatud mees, kes arvas tõsimeeli, et demokraatide presidendikandidaat Hillary Clinton on seal pedofiiliavõrgustikku korraldamas.

Sarnasel viisil pidi Jones avalikult oma sõnad tagasi võtma ja vabandama ka väidete eest, et üks põgenikke palganud jogurtifirma on seotud lapsepilastamisega ning 2017. aastal Charlottesville'i antifašistidest meeleavaldajad olid palgatud "süvariigi" poolt president Donald Trumpi kukutamise eesmärgil.

Kõige tõsisem kohtukaebus puudutab aga Jonesi poolt levitatavaid väiteid, justkui oleks kogu 2012. aasta Sandy Hooki koolitulistamine olnud lavastatud näitlejaid kasutades eesmärgiga võtta patriootidest ameeriklastelt nende relvad. Sandy Hookis oma lapsed kaotanud inimesed, kes on vandenõuteooriate tõttu langenud ka pidevate ähvarduste sihtmärkideks, kaebasid Jonesi aga kohtusse.

Jones on muuhulgas ka aktiivne vaktsiinidevastane, toetab kõikvõimalikke relvakandmise õigust puudutavaid seisukohti ja usub, et "süvariigil" on võimekus sõjalisel eesmärgil ilmastikku muuta ja et USA-s on käimas valgenahaliste kodanike vastu suunatud genotsiid. Lisaks on ta olnud aktiivne Venemaa propaganda edastaja.

Jones on olnud ka entusiastlik Trumpi toetaja - 2015. aastal võttis Trump tema jutusaates ka sõna - ning Jonesi sõnul oli Trump talle ka pärast valituks osutumist
helistanud ja toetuse eest tänanud.

Texas Monthly on kusjuures kirjutanud pikemalt sellest, et Jonesi advokaatide peamisteks argumentideks nende kohtuvaidluste puhul on väited, et Jonesi tegevuse näol on tegu meelelahutusliku sisuga, mida keegi ei peakski tõsiselt võtma. Muuhulgas kerkis sama argument esile ka siis, kui Jones hakkas kohtus vaidlema oma eksnaisega laste hooldusõiguse pärast. Ehk kohtule väitis tema advokaat, et mees polevat üldse psüühiliselt ebastabiilne ja see olevat kõik meediakära tekitamiseks loodud etteaste.

Sandy Hooki lapsevanemate vastu on Jonesi advokaadid kasutamas ka üht teist võtet - ähvardust avalikustada perekondade kodused aadressid.

Konservatiivid süüdistavad tehnoloogiahiide topeltstandardites

Jonesi juhtum on tekitanud Ameerika Ühendriikides järjekordse debati sõnavabaduse ja topeltsandardite teemal ning tõstnud esile mitmete parempoolsete arvamusliidrite väited, et liberaalse maailmavaatega juhtide meediaplatvormid rakendavad oma blokeeringupoliitikat valikuliselt ja mõnikord ka varjatult.

USA konservatiividest kriitikud aga toovad Jonesi juhtumi valguses esile selle, et Jonesi materjale blokeerinud firmad on endiselt oma keskkonda alles jätnud tuntud äärmuslase Louis Farrakhani materjale. Liikumise Nation of Islam rajaja Farrakhan on muuhulgas veendunud juudisvastane, kes on samuti levitanud kõikvõimalikke vandenõuteooriaid ning praktiseerinud vihakõnet.

Parempoolne arvamusliider Ben Shapiro heidab Jonesi blokeerinud firmadele ette samuti seda, et selle asemel, et pakkuda välja selgeid põhimõtteid lubatud ja mittelubatud sisu teemal, on nimetatud ettevõtted põhjendanud Jonesi blokeerimist laialivalguvate väidetega "vihakõne" teemal.

Jonesi vastased on omakorda meelde tuletanud, et mitte keegi ei ole võtnud vandenõuteoreetikult tema sõnavabadust - Facebooki, Youtube'i ja teiste näol on tegu eraettevõtetega, kes tegid mehe materjali suhtes lihtsalt oma otsused.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: