Twitter pani vandenõuteoreetik Alex Jonesi püsiva keelu alla

Vandenõuteoreetik Alex Jones kongressis Twitteri juhi Jack Dorsey (esiplaanil) kuulamise ajal.
Vandenõuteoreetik Alex Jones kongressis Twitteri juhi Jack Dorsey (esiplaanil) kuulamise ajal. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Sotsiaalmeediafirma Twitter teatas neljapäeval, et blokeerib vandenõuteoreetiku Alex Jonesi ja tema veebilehe InfoWars püsivalt oma keskkonnast. Twitteri kinnitusel on blokeeringu põhjuseks kasutusreeglite rikkumine, täpsemalt laimav ja ründav käitumine värsketes postitustes.

Apple, Facebook ja Youtube otsustasid Jonesi blokeerida juba augustis, kuid Twitter oli selle sammu astumisel esialgu kõhklev ja põhjendas, et Jones polevat otseselt kasutusreegleid rikkunud. See seisukoht võeti paljude teiste kasutajate poolt terava kriitikaga vastu, vahendasid Axios ja BBC.

Seejärel blokeeris Twitter üheks nädalaks Jonesi võimaluse oma kontol postitusi teha. Samas ei tähendanud see otsus Twitteri pressiesindaja sõnul veel Jonesi nö pagendamist keskkonnast, vaid tegu oli ajutise olukorraga, kus kasutaja võimalus kõiki funktsioone kasutada oli piiratud (nn "read-only mode"). Samuti olevat olnud tegu sotsiaalmeediafirma otsese vastusega ühele konkreetsele postitusele, mis Twitteri reegleid rikkus.

Nii nagu ka varasemat otsust Jonesi mitte blokeerida, kommenteeris ka seda ühenädalast blokeerimisotsust meediale Twitteri tegevjuht Jack Dorsey isiklikult.

"Ma ei tea, kas see töötab ja mõjutab sellist käitumist ja tegevust muutma. Kuid see on kooskõlas sellega, kuidas me oma reegleid jõustame," sõnas Dorsey CNBC intervjuus.

Dorsey tunnistas tookord, et mõne isiku puhul on blokeerimine mõjunud, kuid ta ei ole kindel, kas meetod ka Jonesi puhul toimib.

Nüüd aga otsustas Twitter pärast Jonesi järjekordseid postitusi püsiva blokeeringu kasuks.

Lisaks pälvisid Jones ja tema liitlased tähelepanu kolmapäeval kongressihoones, kus Twitteri tegevjuht Dorsey oli parajasti kuulamistel tunnistusi andmas. Muuhulgas kinnitas Dorsey, et Twitteril ei ole mingeid poliitilisi motiive blokeerimisotsuste tegemisel. Jonesil oli omakorda koridoris terav sõnavahetus vabariiklasest senaatori Marco Rubioga. 

Jonesi vastase surve olulisem osa on tema vastu esitatud kohtuhagid

Jones, kes on varem kogunud kuulsust paljude vandenõuteooriate levitamisega, on viimasel ajal üha suurema surve all seetõttu, et tema vastu on esitatud üha rohkem kohtukaebusi. Näiteks 2017. aastal leidis aset enneolematu juhtum, kui Jones, kes oli aktiivselt levitanud nn Pizzagate'i vandenõuteooriat, pidi kohtu sunnil alusetute väidete tõttu kannatanud pitsarestorani omaniku ees avalikult vabandama ning oma sõnad tagasi võtma.

Pizzagate'i vandenõuteooria andis ka täiesti reaalse ja ohtliku tagajärje - Washingtonis asuvasse pitsarestorani saabus AR-15-ga relvastatud mees, kes arvas tõsimeeli, et demokraatide presidendikandidaat Hillary Clinton on seal pedofiiliavõrgustikku korraldamas.

Sarnasel viisil pidi Jones avalikult oma sõnad tagasi võtma ja vabandama ka väidete eest, et üks põgenikke palganud jogurtifirma on seotud lapsepilastamisega ning 2017. aastal Charlottesville'i antifašistidest meeleavaldajad olid palgatud "süvariigi" poolt president Donald Trumpi kukutamise eesmärgil.

Kõige tõsisem kohtukaebus puudutab aga Jonesi poolt levitatavaid väiteid, justkui oleks kogu 2012. aasta Sandy Hooki koolitulistamine olnud lavastatud näitlejaid kasutades eesmärgiga võtta patriootidest ameeriklastelt nende relvad. Sandy Hookis oma lapsed kaotanud inimesed, kes on vandenõuteooriate tõttu langenud ka pidevate ähvarduste sihtmärkideks, kaebasid Jonesi aga kohtusse.

Jones on muuhulgas ka aktiivne vaktsiinidevastane, toetab kõikvõimalikke relvakandmise õigust puudutavaid seisukohti ja usub, et "süvariigil" on võimekus sõjalisel eesmärgil ilmastikku muuta ja et USA-s on käimas valgenahaliste kodanike vastu suunatud genotsiid. Lisaks on ta olnud aktiivne Venemaa propaganda edastaja.

Jones on olnud ka entusiastlik Trumpi toetaja - 2015. aastal võttis Trump tema jutusaates ka sõna - ning Jonesi sõnul oli Trump talle ka pärast valituks osutumist
helistanud ja toetuse eest tänanud.

Texas Monthly on kusjuures kirjutanud pikemalt sellest, et Jonesi advokaatide peamisteks argumentideks nende kohtuvaidluste puhul on väited, et Jonesi tegevuse näol on tegu meelelahutusliku sisuga, mida keegi ei peakski tõsiselt võtma. Muuhulgas kerkis sama argument esile ka siis, kui Jones hakkas kohtus vaidlema oma eksnaisega laste hooldusõiguse pärast. Ehk kohtule väitis tema advokaat, et mees polevat üldse psüühiliselt ebastabiilne ja see olevat kõik meediakära tekitamiseks loodud etteaste.

Sandy Hooki lapsevanemate vastu on Jonesi advokaadid kasutamas ka üht teist võtet - ähvardust avalikustada perekondade kodused aadressid.

Väljaanne Vice News on omakorda teinud sotsiaalmeedias laineid löönud kokkuvõtva video Alex Jonesi "parematest etteastetest" eetris.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: