Mäggi toetab Tallinna turismimaksu mõtet

Riigihalduse minister Janek Mäggi
Riigihalduse minister Janek Mäggi Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Riigihalduse minister Janek Mäggi toetaks Tallinna linnavolikogu juhi Mihhail Kõlvarti mõtet kehtestada Tallinnas turismimaks ja lubaks seda teha ka teistel Eesti omavalitsustel.

"Regionaalministrina ma arvan /.../, et kohalikele omavalitsustele tuleb Eestis anda oluliselt rohkem õigusi ja võimalusi oma tulubaasi kujundada," ütles Mäggi. ″Kui me mõtleme näiteks Ruhnule ja sellele, mis Ruhnus sellel aastal toimus, või me mõtleme Kihnu saarele või me mõtleme Pärnule, Kuressaarele või ka Lõuna-Eestile, siis kindlasti on seal ühes väga konkreetses ajaruumis väga palju täiendavat võimekust vaja kohalikul omavalitsusel tagada.″

Mäggi lisas, et kuna ta on vanalinnas varem töötanud, on ta näinud eriti kruiisilaevadega linna tulevate turistide mahtu ja kuidas see nõuab mitte ainult ettevõtetelt, vaid ka linnavalitsuselt nende teenindamiseks erakordset pingutust ja lisavahendeid.

″Selleks kindlasti turismimaks on üks võimalus ja Euroopas seda kasutatakse. Olen ka ise korduvalt erinevates hotellides maksnud mõnda linnamaksu või muud sellist asja. Nii et ma näen, et kui seda vaadata Eesti tervikkontekstis, siis kohalikel omavalitsustel peab olema võimalik teha valitsusele analoogseid ettepanekuid ja kui need tunduvad kohalikele omavalitsustele väga mõistlikud, siis mina isiklikult küll toetan.″

Mäggi sõnul toetab ta maksu tingimusel, et sellega lahendatakse mingeid probleeme või luuakse turistidele vajalikke objekte. ″Meil ei maksustata, aga Euroopas maksustakse - ma tooksin võrdpildi - väga palju teid ja maksavad need, kes nendel teedel sõidavad. Kui me nüüd siin Eestis vaatame, siis meil siin sellist maksu ei ole, aga meil on ka väga palju halvas seisus teid. Liiga palju. Kõigis kümnes maakonnas, kus ma visiidil olen käinud, ma ütleks, et Eesti võtmeprobleem, kõige domineerivam probleem kõigis nendes on üks ja seesama - tehke Eesti kruusavabaks või kruusatee vabaks,″ rääkis Mäggi.

Selleks, et omavalitsustel võimaldada turismimaksu koguda, on vaja muuta kohalike maksude seadust ja selleks ka koalitsiooni toetust sellele muudatusele. ″Ma näen, et suure tõenäosusega, kui ideed läbi analüüsida, siis on väga võimalik, et valitsus võib seda toetada,″ märkis Mäggi, samas nentides, et enne tuleva kevade valimisi sellist muudatust tõenäoliselt ei sünni.

Tallinna linnavolikogu keskerakondlasest esimees Mihhail Kõlvarti käis neljapäeval volikogu sügishooaja avaistungil peetud kõnes välja idee, et Tallinn peaks kaaluma pealinna saabuvatele turistidele linnas viibitud ööde eest maksu kehtestamist. Kõlvarti sõnul peaks turismimaks olema optimaalne, kuid tooma linnale vajalikku tulu. Näiteks 1-eurose turismimaksu kehtestamine ühe öö eest majutusasutuses annaks linnale Kõlvarti sõnul tulu kuni 2,8 miljonit eurot aastas.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: