Turismifirmade hinnangul võib turismimaks väliskülalisi peletada

Foto: Siim Lõvi /ERR

Turismimaks võiks aidata korrastada Tallinna vanalinna ja osa maksuga kogutud rahast võiks jõuda tagasi turismisektorisse, tõdeb Tallinna linnavolikogu esimees Mihhail Kõlvart. Turismifirmade liit kardab, et uus maks peletab väliskülalisi, kuigi lähiriikide kogemus seda ei kinnita.

Tallinna linnavolikogu korraldas teisipäeval kultuurikatlas arvukate väliskülalistega visioonikonverentsi. Kahe kuu eest maksuidee välja käinud Mihhail Kõlvart leiab, et osa turismimaksust võiks minna mõne väärika maja kordategemiseks. Osa rahast peaks jõudma aga ringiga tagasi turismisektorisse, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See raha, mida hotellid koguvad turistide käest omavalitsusele, tuleb tagasi, võib-olla suuremas mahus," ütles Kõlvart.

"Kui laseme riigi tasandil sellise kuvandi lahti, et nüüd me vanalinna eest küsime teie käest turismimaksu, siis see võib olla mingi osa turistide loobumiseks," arvas turismifirmade liidu president Merike Hallik.

Rostocki abilinnapea Steffen Bockhahni sõnul on turistide maksuga peletamise hirm alusetu. 200 000 elanikuga Saksamaa sadamalinn kogub turismimaksu poolteist miljonit eurot aastas. Raha kulutatakse nii koristustöödeks kui ka linna tutvustavate voldikute ja veebilehtede valmistamiseks.

"Üks euro siia-sinna ei oma tähtsust. Küsimus on Tallinna või Eesti atraktiivsuses. Pakkuge midagi, mida inimesed tahavad näha!" ütles Bockhahn.

Kui Riia veel kaalub turismimaksu kehtestamist, siis Vilniuse hotellides on üheeurost turismimaksu kogutud alates tänavu suvest.

"Vilnius arvutas ja loodab saada 2019. aastal turismimaksust umbes kaks miljonit eurot. Üks euro ei ole suur raha. See ei oleks põhjus, miks riiki mitte tulla," kinnitas Leedu hotellide ja restoranide assotsiatsiooni tegevdirektor Egle Ližaityte.

Eesti kohalike maksude seadus ei luba omavalitsusel turismimaksu koguda. Rahandusministeeriumi asekantsleri Dmitri Jegorovi hinangul on see seadus ajale jalgu jäänud.

"Kui seda teemat ette võtta, siis kohalike maksude seadus tervikuna tuleb lahti võtta ja vaadata, kuidas saaks suurendada kohalike omavalitsuste finantsautonoomiat," rääkis Jegorov.

Kui riigikogu peakski kohalikele omavalitsustele turismimaksu kehtestamiseks andma vabad käed, oleks mõistlik kokku leppida ühtsetes põhimõtetes, kuidas maksu koguma hakatakse.

"Eesti on üks efektiivsemaid maksukorraldajaid - kulutame kõige vähem raha olemasolevate maksude kokkukogumisele ja see võiks ka nii jääda," ütles Jegorov.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: