Kaljulaid: Eesti uuenev majandusmudel vajaks soodustust sotsiaalmaksult

Foto: Sergei Stepanov/ERR

Riigipea Kersti Kaljulaid ütles intervjuus ERR-ile, et Eestil tasuks kaaluda praeguse ettevõtte tulumaksuvabastuse kõrval, asemel või ettevõtja valituna selle asendamist sotsiaalmaksu soodustusega.

President ütles, et oleme jõudnud riikide hulka, kus keskmine palk on 1300 ja mediaanpalk on ka neljakohaline number eurodes.

"Need töövõtted, mis meil on olnud viimased 30 aastat - kutsume aga muu riikide raha siia, las teevad tehased, et meie inimesed saaks minna tööle - tundub olevat kadunud. Me peame suutma uutes majandussektorites, IT-s pakkuma enamat, et toetada nende sektorite arengut," lausus ta Vikerraadiole antud intervjuus.

Kaljulaid esitas küsimuse, kas meie maksusüsteem, mis toetab kapitaliinvesteeringuid, vastab sellele, millest me soovides räägime: et me tahame teenusmajandust, tahame ettevõtteid, kes võtavad kõrgeid riske, aga kelle algne investeering ei ole tingimata suur. Need ettevõtted vajavad head tööjõudu, kellele tuleb maksta kõrget palka.

"Kas meil võiks olla praeguse ettevõtte tulumaksuvabastuse kõrval, asemel või isegi ettevõtja poolt valituna võimalus asendada see näiteks sotsiaalmaksu soodustusega? Oletame, et su ettevõtte tegevuskuludest on üle 70 protsendi palk, kas sel juhul võiks saada hoopis seal nurgas soodustust? Olen tegelikult seda teemat või küsimust küsinud viimased viis aastat kindlasti," rääkis president.

Tema hinnangul tuleb senine rong, et toome siia raha, mis teeb tehaseid, seisma panna ja teistpidi pöörata. Tootvatest Eesti ettevõtetest rääkides, märkis Kaljulaid, et hakkame jõudma sinnamaani, kus olid Soome ja Rootsi 1990. aastate alguses.

"Tuleb hakata otsima võimalust disainida ja mõelda siin Eestis, aga toota kusagil teises piirkonnas. Õnneks on odavama tööjõuga piirkondi isegi EL-i sees," arutas riigipea.

Kaljulaid näeb suhteliselt suurt poliitilist konsensust, et Eesti tööturg hoitakse nii, nagu ta seni on olnud - avatuna Euroopa Liidu kodanikele, IKT spetsialistidele, start-up'ide töötajatele.

"Kui konsensus on olemas ja rahvas saastavaid tööstusinvesteeringuid ei luba teha, ei olegi teist muud võimalust kui panustada haridusse ja tulevikutehnoloogiatesse," lisas ta.

 

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: