Särgava kahtleb, et eluaegne vangistus seksuaalkurjategijatega seotud probleemi lahendab

Foto: ERR

Endine kohtunik Helve Särgava kahtleb, et eluaegse karistuse määramine korduvate seksuaalkuritegude eest probleemi lahendab.

Särgava arutles "Ringvaates", mida ette võtta puhul, kui alaealist seksuaalselt ahistanud inimene vanglast vabaneb ja tõenäoliselt asub uuesti kuritegusid toime panema.

"Ma ei ole nõus, et ei ole mitte midagi teha. /.../ Kui ma näitlikult tahaks seda ütleda, et pedofiil tuleb välja, siis see on umbes nagu - näitlikult - hunt, kes hakkab uuesti kohe otsima endale saakloomi. Kes on tema saakloomad? Me kahjuks teame seda, et tema saakloomad on justnimelt lapsed, need on kõige kaitsetum, kõige haavatum kiht," rääkis ta.

"Mida me saame ära teha ohvrite, laste poolelt? Mina arvan küll, et kindlasti ka lastele alates kool, lasteaed, aga loomulikult kodu /.../ - esimene jutt on ikka see, et kui sulle keegi pakub kommi või šokolaadi, siis ainus vastus saab olla, et mul on seda küllalt, ja hoiduda sellest eemale," lisas Särgava.

Ta tõdes, et see pole mingi imerohi, kuid vähemalt osa lastest võtab seda kuulda. Tõsisem on tema hinnangul probleem tänavalastega.

"Tõepoolest, kui saabub õhtu, siis meie arusaama järgi kuni 10-aastased, 14-aastased teatud kell peaksid olema toas, aga nad uitavad tänavatel. Aga paljudel, isegi kui on tuba, siis see on väga karm tuba ja ta ei taha sinna minna. Aga meil on ju sotsiaaltöötajaid piisavalt, meie kõik maksumaksjatena toetame neid. Meil on Tallinnas munitsipaalpolitsei, kes minu arusaama järgi liigub ka tänavatel. Nii et tegelikult meil neid silmi on päris palju," rääkis ta.

Särgava hinnangul võiks seksuaalkurjategijate probleemi aidata lahendada mõni ravi.

"See on päris selge, et mõistusega olendile, mõistusega inimesele ei saa ju võimalik olla, et ta hakkab selliseid tegusid tegema 10- või üheksaaastase või veel nooremategagi. Ma arvan, et siin on ehk ka probleem - ma pole ju asjatundja ja arstide töömaast ei tea miskit -, aga võib-olla ka siin oleks üht-teist teha psühhiaatrite või psühooloogide töömail," arutles ta.

"Jah, kui ma nüüd ka ütleksin, et jaa, paneme nad samamoodi kinnisesse asutusse nagu meil on psüühiliselt haiged inimesed, aga nemad on ju süüdivad. Me peame ka kogu aeg arvestama õigusriigi põhimõtet, nad on süüdivad, nad ei ole süüdimatud," lisas Särgava.

Särgava kordas, et üheksa aasta pikkust vanglakaristust on väga raske kanda, kuid vaid vangistus ei pruugi pedofiilide käitumist muuta.

"Aga ma tahaksin seda öelda, et kui see üheksa aastat oleks aidanud, kuid me näeme, et nii kui ta tuli sealt välja, läks terakene aega ja kõik need teod jälle kordusid, siis järelikult ainult vangistuslik karistus ei ole nende muutmiseks - see parandamine on väga triviaalne sõna - piisav või see ei ole ainuõige vahend. See on loomulikult vahend, ta on teinud kuriteo, ta peab kindlasti saama karistatud, aga /.../ kas see on ravitav, siin vastaksid kenasti arstid. Mulle tundub kui tavakodanikule, et siin oleks vaja ka mingit ravi," rääkis ta.

Riigikogu menetluses on karistusseadustiku muudatused, mis võimaldavad kohtutel seksuaalkurjategijatele senisest rangemaid karistusi määrata. Muu hulgas näeb justiitsministeeriumis koostatud eelnõu korduvate tegude eest eluaegse vanglakaristuse.

"Sel juhul oleksid nad täielikult ja lõplikult meie ühiskonnast kõrvaldatud. Ja kui me samal ajal teame, et seaduse kohaselt ka nendel eluaegsetel vangidel on kunagi ühel päeval veel võimalus vanglast välja pääseda, siis kas see on nüüd on see vahend, mis ilma kõigi muude vahenditeta meile, nagu öeldakse, seda kõige helgemat taevast toob, siis - see on puhtalt mu isiklik arvamus - ma julgen selles küll kahelda," kommenteeris Särgava.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: