Eesti edukaim ettevõte Lätis on Läti Pagar

Foto: ERR

Lätis tegutsevate Eesti ettevõtete seas ja vastupidi on kasvanud suurfirmade mõju, väiksemad vaatavad naabrite turule harvem. Nii leiavad kahe riigi kaubandus-tööstuskojad, kes tunnustasid Riias vastastikku edukamaid ettevõtteid teist korda Livonia auhinnaga.

Kaubavedu, tööstustoodangu maht, väikeettevõtluse käive ja sisemajanduse kogutoodang Lätis kasvavad, annab statistikaamet siinsest majandusedust üha rohkem teada. Nii et Lätti tasub investeerida ja seal müüa, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eesti kaubandus-tööstuskoja Tartu esinduse juht Toomas Hansson ütles, et valdavalt puudutavad nii kasv kui ka tegevus siiski suuremaid ettevõtteid. "Väiksemate ettevõtete puhul pole ma seda Lätti vaatamist nii palju näinud," sõnas ta.

Eesti Pagar on investeerinud Vene piiri äärse Daugavpilsi tehasesse 14 miljonit eurot. Latvijas Maiznieks ehk Läti Pagar on pälvinud Latgales parima tööandjana tunnustust mitut puhku ja täna said nad ka Livonia karika, mis tõestab, et kahe riigi kaubanduskodade hinnangul on tegu edukaima Eesti ettevõttega Lätis.

"Senised investeeringud on olnud edukad. Oleme hoogsalt arenenud ja alates 2016.aastast Läti suurim leivatootja," rääkis AS Latvijas Maiznieks juhatuse liige Maris Daude.

Aktsiisist ei saadud kahe riigi ettevõtjate kohtumisel üle ega ümber. Parim Eesti turul tegutsev Läti ettevõte on Valmiera õllepruulikoda, kes hoolimata erinevaist aktsiisimääradest ja seetõttu ebavõrdsestki konkurentsist on Eestis läbi löönud. Valmiermuiža ise on aga muutnud eestlaste jaoks põnevaks kultuuriürituste- ja turismikohaks.

Valmiermuiža õllepruulikoja peremees Aigars Rungis märkis, et Eestis saavad väikesed pruulikojad, kes toodavad vähem kui pool miljonit liitrit õlut aastas, 50 protsenti aktsiisisoodustust.

"Meie toodame kaks miljonit liitrit aastas, mis tähendab, et Eestis ei saa me seda aktsiisisoodustust kasutada," lausus Rungis.

Läti kaubandus-tööstuskoja esindaja Eestis Kaspars Pacevics rääkis, et Eestis töötab üle 2000 Läti firma. Samamoodi areneb ka Eesti äri Lätis.

Varem on Livonia auhinna pälvinud Tallink ja munatootja Balticovo.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: