X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jäätmevaba-Liisa: me saame oma ostudega hääletada, millist maailma me soovime

Tudeng Liisa Aavik on pakendivaba elu elanud aasta aega. Ta rääkis, et peale selle, et ta toodab oma elustiiliga vähem prügi, on see ka tema tervisele parem, sest ta ei allu igasugustele kiusatustele. Peale selle usub ta, et jäätmevaba elu annab talle hoopis rohkem vabadust.

"Mul sai täna täpselt aasta pakendivaba eluga tegelemisest. Pakendivaba elu tähendab püüdlemist selle poole, et ei tekiks üldse pakendeid, aga reaalsus on see, et vahel tuleb osta asju paberis või klaasis või metallis. Aga need materjalid on paremad, sest need on ümbertöödeldavad," rääkis tudeng Liisa Aavik.

Näiteks õli ja äädikat Aavik kahjuks ei saa osta oma pudelisse. "Vähemalt ma ei ole sellisest kohast kuulnud ja siis ma ikkagi ostan need klaaspudelis plastpudeli asemel," tõi ta näite.

"Ma tekitan oma elustiiliga vähem prügi. Minu tarbimine on läbimõeldum. Kulutan vähem raha. Söön tervislikumalt," nimetas Aavik mõned pakendivaba elu head küljed.

Varem tegi ta väga palju impulssoste. "Ma läksin poodi ja seal oli väga palju kiusatusi. Šokolaadid ja krõpsud ning kõik muud asjad. Aga nüüd on mul konkreetne plaan."

Aavik rääkis, et tal oli halb komme osta iga hommik üks pudel maitsevett. Nüüd kannab ta kaasas metallist joogiveepudelit. "See aitab mul säästa üle 200 euro aastas."

"Ühe korra on mind peetud vargaks ja üks kord ütles müüja, et pane ikka kilekotti. Ma ütlesin, et ei, ma panen ikka oma karpi." Samas ütles ta, et inimesi liiga palju tema pakendivaba käitumine ei huvita.

Ta selgitas, et ei käi ringi ja ei mõtle, et inimesed, kes joovad ühekordsetest kohvitopsidest, on halvad. "Aga ma kindlasti märkan rohkem asju, mida me tegelikult ei vaja, ja ma kindlasti olen väga mures sellepärast, mida tulevik toob."

Aavik ütles, et väga tähtis on olla poes oma soovidega konkreetne. "Tuleb öelda, et palun seda vorsti mulle siia purki 200 grammi ja keegi ei ütle midagi."

Ta tunneb, et see elustiil annab talle väga palju vabadust. "Sinult ei oodata, et sa tuleks mingit mõttetut nänni tooma või et sul oleks iga kord uus kleit, kui inimesed teavad, et sa seda elustiili elad."

Aavik soovitab ettevõtjatel mõelda sellele, kuidas oleks võimalik müüa rohkem tooteid lahtiselt. "See teeks minu jaoks elu palju lihtsamaks ja saaksite minu raha ka."

"Ma usun, et me kõik saame oma ostudega hääletada, millist maailma me soovime. Ja me soovime vähem prügi," võttis Aavik kokku.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: