Korobeinik: Reformierakond on muutunud sotsiaalpopulistlikuks

Andrei Korobeinik
Andrei Korobeinik Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Reformierakondlasest ettevõtja Andrei Korobeiniku sõnul on sotsiaalpopulistlikuks muutunud Reformierakonnal viimane aeg naasta oma liberaalsete juurte juurde, sest muidu võib erakond sama hästi pillid kotti panna.

Korobeinik kirjutab Eesti Päevalehes arvamusloos, et Eesti liberaalne Reformierakond ei meenuta enam energilist ja usinat oravat, vaid pigem ülekaalulist tubast merisiga, kellel pole seost ei mere ega sigadega.

"Valijakompassi analüüsis oli Reformierakond - liberaalse maailmavaate lipulaev Eestis - liberalismi skaalal viies, vähem liberaalsed olid veel vaid Isamaa ja EKRE," märkis ta.

Korobeiniku sõnul hakkab poliitlise evolutsiooni käigus Reformierakonnast saama sotsiaalpopulistlik jõud, mis lubab igal võimalusel raha laiali jagada - selle asemel, et panustada majandusliberalismi, arendada ettevõtluskeskkonda efektiivsemaks ja soodustda inimeste rahateenimist.

"Järgmistel riigikogu valimistel lubab erakond kõigile 500-eurost tulumaksuvaba miinimumi. Praegust maksunduskaost arvestades võib suund olla õigegi, kuid probleem on üksikasjades: selle valimislubaduse hind on 200 miljonit eurot aastas, mille leidmiseks pole Reformierakond seni pakkunud ühtegi lahendust," tõdes Korobeinik.

"Õigemini, lahendusi on pakutud küll: "parem maksude laekumine", "majanduskasv" jms, mis kokkuvõttes kõlab nagu Keskerakonna valimisprogramm. Tõsi, olles nominaalselt küll liberaalne poliitiline jõud, pole Keskerakond tegelikult kunagi liberalismile panustanud. Nende lahendus rahamuredele on läbi aastate olnud lihtne: kõigepealt lubada, et raha saab riigi- või munitsipaaleelarvest, ja kui selgub, et sealt siiski ei saa, järgnevad klassikalised ettepanekud "võtame laenu" või "teeme veel ühe maksu". Viimasel ajal harrastab neid lahendusi paraku ka Reformierakond," märkis Korobeinik.

Korobeiniku sõnul on rahval eksperimentidest kõrini, kuid poliitikute ainus vastus sellele on kivi alla pugemine ja "sotsiaalsee tellimuse täitmine" ning julgete otsuste asemel panustatakse sotsiaalpopulismile, sest lihtsam on pakkuda valijale kohe näputäis raha kui õigeid otsuseid ja pikka plaani.

"Parem lisahääled nüüd ja kohe kui riigi ülesehitustöö ja vastutuse kandmine. Reformierakond on valmis saanud ja endale uue niši leidnud," nentis ta.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: