Atonen hurjutas Reformierakonna plaani üksiku pensionäri toetust tõsta ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Meelis Atonen
Meelis Atonen Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Reformierakonna ettevõtjast lihtliige Meelis Atonen kritiseeris erakonna lubadust kasvatada üksiku pensionäri toetus 13. pensionimakseks aastas, sest tema sõnul oleks tegu tublide pensionäride astmete kaupa karistamisega.

Atonen kirjutas sotsiaalmeedias, et suhtub ideesse kriitiliselt, sest Reformierakond ei peaks pensionisüsteemi esimest sammast, mida on viimasel ajal niigi üha solidaarsemaks muudetud, tasandama.

"Kas otsustajad Reformierakonnast ikka teavad, et seda pensionitoetust saavad vaid need, kelle pension jääb netos alla 492 euro? Kui pension on juba 493, siis oled jõukas, rääkimata sellest, kes pikkade tööaastatega 504 või enamgi välja teeninud. Just nimelt, teeninud. Pension ei ole üldjuhul kingitus või niisama saadud. Aga nüüd juhtub olukord, kus 490-eurose pensioniga inimene saab toetuse mõjul sellest lausa mööda, kel pension mõned eurod rohkem, aga toetust ei saa. Õiglane?" küsis ta.

"Oravate meelest kindlasti, nad tahaks veel paljusid mööda viia nendest, kes panustades endale pisut parema pensioni teeninud. Kui nüüd toetus kasvab, siis võib juhtuda, et mööduja saab kohe suure edumaa teise ees, juba 465-eurose pensioniga hakkab mööda libisema sellest, kel penison 500 raha. Omamoodi reformierakondlik tubli pensionäri astmete kaupa karistamine," lausus Atonen.

Ta lisas, et need, kes on välja teeninud üle 500-eurose pensioni, peavad selle pealt lisaks ka tulumaksu maksma. "Aga ju see on õiglane asi, Reformierakonna otsustajad?"

Samuti kritiseeris ta üksiku pensionäri justkui kangelase toetamist. See on Atoneni hinnangul meetod, millega pere väärtust ja kokkuhoidmist vähendatakse.

"Targad inimesed ametkondadest küll kinnitavad, et pettusi ei ole, aga tegelikult? Piisab rahvastikuregistris endale eraldi aadress registreerida ja ongi asi korras. No miks inimesed ei peaks reageerima, kui ühe paarilise suvilasse registreerimise eest lisaraha saab," ütles ta.

Atoneni sõnul peaks toetuse mõte olema inimene viletsusest välja aidata, kuid see pole nii. Ta selgitas, et selle toetuse puhul pole mingit vahet, kas inimene saab lisatoetusi või käib tööl ja saab palka. Toetus on sellele, kel on väike pension, sest see on justkui mingi eriline austust vääriv kriteerium.

"Nii juhtubki, et kui keegi saab 480 pensioni ja siis veel 600 eurot palka ning kokku 1080 (tõsi, tulumaks läheb maha, aga ikka jääb üle 900 kätte), siis tema saab pensionitoetust kenasti, aga see, kel vaid pension 495... tema on põline rikas, kel abile loota pole vaja. See näitab, et tegemist on preemiaga süsteemi vähese panustamise eest, ei muud!" ütles Atonen.

Ta lisas, et selline süsteem jätaks lisarahata ka pensionäride paari, kus üks saab 500 ja teine 300 eurot. "Kus nemad, nemad on ju paar ja selle eest võiks lausa karistada. Mingi truudusemaksuga näiteks! Neid näiteid võib veel tuua, aga ehk paneb mõtlema. Ae, oravad Toompealt!"

Atonen resümeeris, et iga toetus peaks olema õiglane ja mõistetav, kuid välja pakutud süsteemi puhul on õiglust raske leida. Ta nimetas Reformierakonna ideed helikopterilt toetuste suurendamiseks ja ütles, et enam ei tundu nii usutavad ka erakonna jutud ettevõtlikkuse toetamisest ja võrdsetest võimalustest.

"Küllap tahetakse hääli ja siis lubatakse, peaasi et rohkem! Võrdsus pidi ju teise lipukiri olema. See, millest ma kirjutasin, ei ole Reformi lubatud võrdsed võimalused, see on tasandamine. Kurb! Kurb! Kurb!"

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: