Siseluurejuhi viimine ministeeriumi kantsleriks on tekitanud Saksa poliitikas segaduse

Foto: Fabrizio Bensch/Reuters/Scanpix

Saksamaa siseminister Horst Seehofer avaldas toetust Hans-Georg Maassenile, kes vabastati siseluurejuhi kohalt, et võtta maha pinged koalitsioonis. Luurejuhi ameti asemel sai Maassen aga veelgi kõrgema ametikoha ja see on tekitanud Saksa poliitikas segaduse.

Maassen vabastati siseluurejuhi kohalt, kuna ta pani kahtluse alla videosalvestise ehtsuse, milles paremäärmuslased jõhkrutsesid pagulastega. Kui Maassen oli oma skandaalse avalduse videosalvestiste ehtsuse kohta teinud, leidis valitsuskoalitsiooni kuuluvate sotsiaaldemokraatide juht Andrea Nahles kohe, et Maassen peab oma kohalt lahkuma, vahendas "Aktuaalne kaamera"a

Seniselt ametikohalt Maassen tagandatigi, kuid ta sai selle asemel siseministeeriumi kantsleri ametikoha, kus palk varasemaga võrreldes pea 3000 eurot suurem.

See on tekitanud Saksamaa poliitikas suure segaduse. Lai lõhe on koguni Sotsiaaldemokraatliku Partei enda sees, sest partei noortekogu ehk Noored Sotsialistid juhtunuga ei nõustu.

"See on lihtsalt kõrvakiil kõigile neile, kes päevast päeva vastutavad oma tegude eest ja kui nad teevad vigu, ei edutata neid, vaid nad peavad kannatama oma tegude tagajärje pärast. See hind on liiga kõrge suure koalitsiooni eksistentsi jätkumise eest," kommenteeris Saksamaa Noorte Sotsialistide esimees Kevin Kühnert.

Avalikkuse peamine hukkamõist on aga suunatud Baieri Kristlik-Sotsiaalset Liitu esindava siseministri Horst Seehoferi pihta, kes uue ametikoha Maasseni jaoks vabaks tegi.

Seehoferi enda sõnul oli seda just vaja pingete maandamiseks ühiskonnas ning et hea spetsialist raisku ei läheks.

"Praeguse julgeolekuolukorra valguses ja arvestades minu isiklikku vastutust turvalisuse eest meie maal, on härra Maasseni pehme üleviimine tema asendamiseks mulle väga, väga oluline," selgitas Seehofer.

Irvhambad, sealhulgas endine välisminister Sigmar Gabriel juba ilguvad, et kui Maasseni vallandamine samas vaimus jätkub, on ta varsti ÜRO peasekretär.

Erilist kahjurõõmu väljendab juhtunuga seoses opositsioon.

"Proua Merkel poleks midagi sellist lubanud neli, viis või kuus aastat tagasi. Proua Merkel on nõrgaks jäänud," ütles Vasakpartei saadik Bundestagis Dietmar Bartsch.

Saksamaa valitsuskoalitsiooni lagunemist ei pruugi juhtunu siiski kaasa tuua.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: