Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Taani riigiprokurör ERR-ile: Danske raport on vaid osa laiemast uurimisest

Foto: ERR

Taani riigiprokurör ütles Kopenhaagenis "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et kolmapäeval avaldatud Danske raport on vaid osa laiemast uurimisest, mille raames tehakse tihedat koostööd Eesti prokuratuuriga.

Taani opositsioon nõuab valitsuselt Danske Banki osas jõulisemaid samme. Parlamendi rahanduskomisjoni liige Lisbeth Bech Poulsen ei mõista, kuidas saab pank omaenda arvatavaid majanduskuritegusid uurida, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ma olen küsinud ikka ja jälle, millega tegelevad ametivõimud, miks ei ole tagajärgi. Taani finantsinspektsioon ütleb, et seda peaksid tegema Eesti võimud. Ja Eesti võimud ütlevad, et see on Taani vastutus. See ei ole vastuvõetav, see on peaaegu nali. Tegemist on ühe tõsisema Euroopa rahapesuskandaaliga," rääkis Sotsialistliku Rahvapartei liige Lisbeth Bech Poulsen.

Taani riigiprokurör Morten Niels Jakobsen ütles "Aktuaalsele kaamerale", et kevadel algatatud uurimine hõlmab suuremat pilti kui kolmapäeval avalikustatud panga raport.

"Danske raport on osa meie kriminaaluurimisest, aga on oluline rõhutada, et see on vaid osa meie laiemast kriminaaluurimisest, mis peaks selgitama, kas kedagi on võimalik selle potentsiaalse kuriteo eest karistada. Ja meil on väga lähedane koostöö oma sõsarorganisatsiooniga Eestis. Hindan seda kõrgelt ja meil on ühine uurimisrühm," rääkis Jakobsen.

Tema sõnul on Taani prokuratuur kaasust jälginud pikalt. "Eesti finantsinspektsioon andis häirekella juba mitu aastat tagasi. Me oleme seda kaasust jälginud väga pikalt. Sobival ajal alustasime uurimisega, tänavu suvel," kinnitas ta.

Kopenhaageni südalinnas asuva päevalehe Berlingske toimetuses töövõite ei tähistata, kuigi oleks põhjust, sest 18 kuu eest kirjutati just selles toimetuses esimene artikkel Danske panga Eesti harus toimuvast rahapesust.

"18 kuud hiljem ei ole Taani suurimal pangal tegevjuhti ja nõukogu esimees lahkub paari kuu pärast. Palju asju on juhtunud," ütles Berlingske majandustoimetaja Peter Suppli Benson.

Ta leiab, et arvatavast rahapesust teenitud kasumi annetamine heategevuseks on osa näopäästmisest, millega panga peakontor praegu tegeleb.

Berlingske ajakirjanikud püüavad välja selgitada, millises ulatuses rahapesu tegelikult käis.

"Me ei tea, selles küsimus ongi. Me teame, et see number on suurem kui arvasime. Rahapesu võis käia suuremas ulatuses kui me arvasime, aga järgmised nädalad ja kuud näitavad. Võimud peavad sügavale kaevuma. /.../ Me kaevame edasi. See lugu pole sellega lõppenud," rääkis Benson.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: