Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Talvik ja Madison näevad Danske rahapesus poliitilist vastutust Jürgen Ligil

Jürgen Ligi.
Jürgen Ligi. Autor/allikas: Priit Mürk

Riigikogu liikmed Artur Talvik ja Jaak Madisoni näevad Danske Eesti haru kaudu toimunud rahapesus poliitilist vastutust omaaegsel rahandusministril Jürgen Ligil. Ligi hinnangul tegelevad poliitilised konkurendid teda rünnates iseenda poliitilise olemasolu õigustamisega.

Nn aknaalune saadik Artur Talvik kirjutas sotsiaalmeedias, et sõnast "vastutus" on saanud Eesti poliitikas naljanumber ja tühi sõnakõlks.

"Kui Danske rahapesu skandaalis keegi poliitilist vastutust ei võta, siis võime oma armsale riigile panna ametlikult külge sildi - banaanivabariik. Siinkohal annan väikese vihje, kes Danske jamade eest poliitilise vastutuse võtma peaks. Kes oli rahandusminister Danske rahapesu tippajal 2009-2014? Vastus: Jürgen Ligi. Kes oli finantsinspektsiooni nõukogu esimees samal ajal? Vastus: Jürgen Ligi."

Talviku sõnul on Ligi tänasel päeval Reformierakonna riigikogu fraktsiooni esimees, mistõttu laieneb vastutus kogu erakonnale.

"Teades veidi selle erakonna toonast tööstiili, siis pidi Ligi ikka vähemalt tagatuba olukorrast informeerima. Ma ei arva, et Ligi isiklikult mingit kasu sellest jamast lõiganud on, aga vastutust peab ta võtma totaalse mainekahju tekitamise eest. Kui Kaja Kallas soovib tema juhtimise all olevale erakonnale saabuvatel valimistel mingisugustki edu, siis peab ta tema erakonna juhtkonnas olevate kauboikapitalismi sangarite poliitiliste kohvrite kokku pakkimises kõvasti kaasa aitama. Kas see tal õnnestub? Khmm, vaatame… Seniks sööme banaane edasi."

Talvikule sekundeeris Jaak Madison (EKRE), kes tõi samuti välja, et suurima osa sellest perioodist, kui rahapesu Danske Eesti haru kaudu käis, oli rahandusminister Jürgen Ligi.

"See on lihtsalt jälk, milline korruptiivsus ja totaalne varastamine on toimunud ning endine rahandusminister Ligi lõõritas mõned nädalad tagasi, et kõik tema juhtimise ajal toimunud vead toimusid tema teadmata. Idioot."

Madison lisas, et Reformierakond koos Jürgen Ligiga on aastaid rääkinud, kui ilusa renomee ja mainega on Eesti välismaal, kuid nüüd varises see kaardimaja kokku.

"Varisenud nii, et igasugune maine on hävinenud ja taas oleme maailma uudiste esikülgedel kui tavaline postsovetlik korrumpeerunud Ida-Euroopa riik, kus varastatakse külma kõhu ja ohutundeta. Nii ei saa jätkata. Vastutama on lõpuks vaja panna konkreetsed inimesed ja padruni hülsid peavad lendama. Seda ülekantud tähenduses."

Ligi: just minu ajal uuriti Eestis asja

Jürgen Ligi teatas vastuseks kriitikale, et tema rahandusministriks oleku ajal võttis just Eesti finantsinspektsioon rahapesu uurimist tõsiselt.

"OK, võtan selle poliitilise vastutuse ära. Olen seni öelnud, et finantsinspektsiooni nõukogul ega mul selle esimehena konkreetsetele järelvalvejuhtumitele juurdepääsu polnud ja finantsinspektsiooni asemel saab ka rahapesu uurida politsei rahapesu andmebüroo. Aga nüüd ei saa enam salata, ainus, kes Danske asjas liigutas ja avastas, oli finantsinspektsioon. Minu ajal."

Ligi jätkas, et värske Danske banki raport ütleb selgelt välja asja, mida ta pole ise öelda tahtnud.

"Danske üle järelevalve oli Taani finantsinspektsiooni ülesanne, sest Danske Eesti polnud pank, vaid filiaal, mitte juriidiline isik vaid Eesti tegevuskoht. Eesti finantsinspektsioon võttis asja siiski ette, Taani finantsinspektsioon ajas tagasi. Danske riskijuhi tähelepanujuhtimise panga sees 2013 pani kalevi alla Danske. Aga muidugi on talvikutel ja karilaidudel vaja olemasolu õigustust. Minul pole."

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: