Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Taani finantsjärelevalve hinnangul võis Danske uurimist pärssida ressursi nappus

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Taani finantseksperdid küsivad Danske Banki rahapesuskandaali valguses, kas Taani finantsjärelevalve oleks pidanud vihjeid ja ohumärke tõsisemalt uurima. Taani finantsjärelevalve praegune juht viitas, et aastatetagust uurimist võis pärssida ressursside nappus.

Taani rahvusringhäälingu teatel sai finantsjärelevalve juba aastal 2007 Venemaa keskpangalt esimese hoiatuse võimaliku rahapesu kohta ning aastal 2011 saatis hoiatuse Eesti finantsinspektsioon, kuid siis ei saadud aru, kui tõsine on olukord tegelikult, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Finantsjärelevalve hindas siis, et ei saa kedagi vastutusele võtta," kinnitas Jesper Berg, kes on Taani finantsinspektsiooni juht alates 2015. aastast.

Taani ajalehe Berlingsge teatel hoiatas Venemaa keskpank 2007. aastal, et Danske Eesti üksuse mitteresidentidest kliendid, kes tulid Danskesse üle Sampo panga ostmisel, võivad olla seotud rahapesuga.

"Nii tõsiste väidete puhul oleks tulnud olukorrale läheneda täiesti teistmoodi. Finantsjärelevalve oleks pidanud uurima, mis toimub: vaatama üle panga raamatupidamise, selgitama välja, kes on need kahtlase taustaga kliendid, kes Venemaa teatel olid kurjategijad," rääkis Taani advokaat ja rahapesuvastase võitluse ekspert Jakob Dedenroth Bernhof.

Taani rahvusringhäälingu andmeil pöördus Eesti finantsinspektsioon taanlaste poole aastal 2011. Eesti finantsinspektsiooni kinnitusel teadsid Taani kolleegid riskidest alates 2012. aastast.

"Kui pöördujaks on teise riigi finantsjärelevalve, kolleegid teisest riigist, kellega tehakse regulaarselt koostööd, siis mulle tundub kummaline, et nendega ei alustata koostööd asja põhjalikumaks uurimiseks," kommenteeris Kopenhaageni ülikooli juuraprofessor Linda Nielsen.

Taani Rahvapartei poliitik Hans Christian Skibby on nõus, et järelevalveasutuse tegevus on kriitikat väärt.

"Ma arvan, et kui tuleb sellise tähtusega teade riigist nagu Venemaa, kellega on seotud mitmed suured väljakutsed, siis see peaks häirekellad kõvasti tööle panema. Mulle on jäänud mulje, et finantsjärelevalvel ei olnud piisavalt ressursse tegelemaks nende tõsiste hoiatustega, mis Venemaalt tulid," ütles Skibby.

Jesper Berg vihjas, et aastatetagust uurimist võis pärssida ressursside nappus.

"Tagasi vaadates võib muidugi soovida, et me oleksime uurinud põhjalikumalt, kuid ma arvan, et sel ajal tuli langetada raskeid otsuseid, mis olid vahendite jaotusega seotud," ütles ta.

"On täiesti kindel, et kui finantsjärelevalvel napib tööjõudu selle rahapesujuhtumi põhjalikuks uurimiseks, tuleb järelevalvele raha juurde anda," märkis Taani ettevõtlusminister Rasmus Jarlov.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: