X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

FT: Brüssel tahab Taani ja Eesti Danske tõttu suurema luubi alla võtta

Euroopa Komisjoni volinik Vera Jourova.
Euroopa Komisjoni volinik Vera Jourova. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Komisjon kutsus Euroopa Pangandusjärelevalvet (EBA) üles kasutama kõiki oma vahendeid uurimaks Danske Banki rahapesuskandaali asjaolusid.

EBA kavatsus uurida pangandusjärelevalve läbikukkumisi põhjalikumalt väljendab ajalehe Financial Times hinnangul ka Brüsseli üldist frustratsiooni seoses viimase aja rahapesuafääridega. Näiteks on viimase aasta jooksul jõudnud päevavalgele ulatuslikud kahtlased tehingud Lätis ja Hollandis.

Seega survestab nüüd ka Brüssel Taani ja Eesti pangandusjärelevalvet küsimustega, miks omal ajal ei astutud kahtlaste rahavoogude tõkestamiseks rohkem samme.

Euroopa Komisjoni õigusküsimuste volinik Vera Jourova nimetas eelmisel nädalal Danske skandaali šokeerivaks ja äärmiselt ebameeldivaks õppetunniks kogu Euroopa Liidu jaoks. 2. oktoorbril kohtub ta selles küsimuses nii Eesti kui ka Taani ministritega.

Financial Times on tutvunud ka kirjaga, mille Euroopa Komisjon reedel EBA-sse saatis ja milles avaldatakse soovi, et EBA uuriks EL-i seaduste võimalikku rikkumist ja rakendamata jätmist nii Taanis kui ka Danske Eesti filiaalis.

Oluline asjaolu on ka see, et Euroopa Komisjonil on volitus nõuda - EBA järeldustest tulenevalt - liikmesriikide pangandusjärelevalvetelt märkimisväärsete sammude astumist kontrollsüsteemi parandamiseks. Äärmuslikel juhtudel on EBA-l volitus anda ka mõne riigi pankadele otsekorraldusi puuduste kõrvaldamiseks.

Komisjon nentis kirjas muuhulgas, et kuigi Eesti võimud inspekteerisid Danske kohalikku filiaali korduvalt, on endiselt õhus küsimused kontrolli ulatuse ja järgnenus sammude asjus. Samuti tahab Brüssel teada, kuidas reageeris Taani järelevalve Eesti kolleegidelt laekunud informatsioonile. Seega on teemaks ka kahe riigi ametnike võimalik ebapiisav koostöö.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: