Edela-Iraanis sai rünnakus sõjaväeparaadile surma vähemalt 24 inimest

{{1537615020000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

Neli relvastatud isikut ründas laupäeval Iraani edelaosas Ahvazi linnas sõjaväeparaadi, riigimeedia teatel sai surma 24 ja haavata 53 inimest.

"Terroristide ohvrite arv on tõusnud 24-ni, mõned neist on pealtvaatajate hulgas olnud naised ja lapsed," ütles uudisteagentuur IRNA ja lisas, et ohvrite arv võib tõusta, sest paljud haavatud on raskes seisundis.

Khuzestani provintsi asekuberner Ali-Hossein Hosseinzadeh ütles varem, et ohvrite hulgas on üks ajakirjanik ning kaheksa või üheksa sõjaväelast. Poolametliku uudisteagentuuri Tasnim andmetel sai surma vähemalt kaheksa eliitüksuse revolutsioonikaardi liiget.

Riigitelevisiooni teatel avas "rühm ründajaid" tule paraadil, millega tähistati 1980. aastal alanud kaheksa-aastase Iraagi-Iraani sõja alguse aastapäeva.

Asekuberner Hosseinzadeh ütles, et sõjaväeparaadi pihta avas tule neli inimest, kelles kaks tapeti ja kaks peeti kinni.

Ründajaid nimetati "takfiri püssimeesteks", varem on seda väljendit kasutatud äärmusrühmituse ISIS džihadistide kohta.

Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif süüdistas rünnakus "piirkondlikke terroritoetajaid ja nende isandat USA-d".

Zarifi sõnul olid ründajad "võõrrežiimi värvatud, treenitud, relvastatud ja kinni makstud terroristid".

Mitme meediaväljaande teatel olid ründajad Iraani sõjaväe mundrites.

Revolutsioonikaardi pressiesindaja Ramezan Sharif ütles uudisteagentuurile ISNA, et ründajad rahastas šiiariigi Iraani sunniitlik põlisvaenlane Saudi Araabia.

"Neil, kes avasid tule tsiviilisikute ja relvajõudude pihta, on sidemed Ahvazi liikumisega," ütles ta. "Ned rahastab Saudi Araabia ja nad püüavad Iraani relvajõududele varju heita."

Ahvaz on naftarikka Khuzestani provintsi pealinn, mis oli sõjas Iraagiga oluline lahingutanner. Sestap on rünnak Ahvazi sõjaväeparaadile sümboolse tähendusega.

2005. ja 2011. aastal olid provintsis rahutused, kuid pärast seda on olukord olnud rahulik. Aegajalt teevad kurdi mässulised rünnakuid piiril paiknevatele sõjaväepatrullidele, aga võimuga seotud institutsioone suurtes linnades võetakse sihikule aruharva.

Äärmusrühmitus Islamiriik (IS) võttis vastutuse rünnaku eest sõjaväeparaadile Iraani edelaosas Ahvazi linnas, teatas rühmituse propagandaagentuur Amaq.

Agentuur ütles julgeolekuallikale viidates, et "Islamiriigi võitlejad ründasid Lõuna-Iraanis Ahvazis Iraani vägede kogunemist".

Rünnaku eest võttis vastutuse araabia separatistlik rühmitus

Araabia Võitlusliikumine Ahvazi Vabastamise Eest tahab, et Edela-Iraanis asuv piirkond saaks oma riigiks, ütles liikumise pressiesindaja Yacoub Hor al-Tostari uudisteagentuurile Associated Press.

Tostari sõnul ühendab tema liikumine Ahvazi separatiste, kaasa arvatud neid, kes tapsid neljapäeval Ahvazis rünnakus sõjaväeparaadile 29 ja haavasid veel 57 inimest.

Rünnak õõnestas Iraani valitsust "päeval, mil see tahab anda sõnumit maailmale, et see on võimas ja kontrollib olukorda", lisas Tostari.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: