Peking süüdistab Rootsit rassismis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Hiina turistid.
Hiina turistid. Autor/allikas: Yvonne Asell/SvD/Scanpix

Rootsi ja Hiina on sattunud üha suurenevasse diplomaatilisse tülisse pärast vaidlusi, mida põhjustas Hiina turistide väljaviskamine Stockholmi hostelist. Hiina süüdistab Rootsit rassismis ning on andnud välja ametliku reisihoiatuse.

Kohaliku meedia andmetel saabus Hiinast tulnud perekond 2. septembri öösel kella kahe ajal Stockholmis asuvasse hostelisse, kuid nende toa reserveering oli tehtud alles järgmiseks ööks. Kui neile öeldi, et nad ei saa veel ennast hostelisse sisse registreerida, ütles perekond, et nad ootavad fuajees. Hiljem kutsuti turistidele aga politsei, kes nad hostelist minema viis, vahendas CNN.

Kuigi politsei kutsumise täpne põhjus pole selge, näitab avalikustatud video, kuidas Hiina mees ja tema vanemad kõnniteel istudes või lebades karjuvad ja nutavad ning mitu politseinikku seda pealt vaatab.

"Näete, me oleme siin ja inimesed on haiged," hüüab mees inglise keeles enne seda, kui ta kaeblev ema hiina keeles appi hakkab hüüdma.

Hiina avalikkus on aga juhtunuga seoses lõhestunud. Paljud nimetavad sotsiaalmeedias Hiina perekonda "draamakuningannadeks" ning on Rootsi võimude tegutsemise poolt.

Hiina võimud, nende hulgas riigi suursaadik Rootsis ja välisministeeriumi pressiesindaja on aga korduvalt öelnud, et Rootsi politsei kohtles Hiina kodanikke julmalt ning on nimetanud seda turistide inimõiguste rikkumiseks.

Rootsi prokuratuur on lükanud tagasi Hiina nõudmise juhtunut uurida. Prokuratuuri teatel tehti juba 7. septembril otsus, et politsei ei ole kuritegu toime pannud ning seetõttu pole vaja uurimist algatada.

Hiina võimud ja meedia mõistsid hukka ka Rootsi komöödiasaate, milles püüti hostelist väljavisatud Hiina turistide üle nalja teha ning nimetasid juhtunut rassistlikuks ja ksenofoobseks.

Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Geng Shuang nimetas telesaadet "jämedaks solvanguks ja julmaks rünnakuks Hiina ja selle inimeste vastu". Ta lisas, et Hiina mõistab juhtunu tugevalt hukka ja nõuab Rootsi võimudelt meetmeid sellise negatiivse mõju kõrvaldamiseks.

"SVT saade (ja selle juht) levitab ja propageerib otseselt rassismi ja ksenofoobiat ning provotseerib ja õhutab Hiinat rünnates avalikult rassiviha ning vastasseisu," kommenteeris Hiina saatkond Rootsis. "Ja mõelda, et sellised asjad võivad juhtuda Rootsis, kes on etnilise võrdsuse eest võitleja," lisas saatkond omakorda sarkastiliselt.

Laupäeval andis Hiina saatkond oma kodanikele välja ametliku reisihoiatuse, milles hoiatas, et Hiina turistide kaebuste hulk julgeolekut puudutavate juhtumite kohta Rootsis on kasvanud, nende hulgas teatatakse pea iga päev vargustest ja röövidest.

SVT teatas CNN-ile, et telekanalil on kahju, kuidas Hiinas saade vastu võeti, öeldes, et nad püüdsid hoopis juhtida tähelepanu sinofoobiale Rootsis.

"See oli viga, kuna kogu meie sõnum ja soov läks kaduma. Me tunnistame, et see võis olla solvav ja meil on sellest väga kahju," seisis teates.

Tekkinud tüli on toonud uuesti tähelepanu alla mitu varasemat vaidlust Stockholmi ja Pekingi vahel, nende hulgas Rootsi kodaniku Gui Minhai vahistamise ja vangistamise Hiinas ning dalai-laama hiljutise visiidi Rootsi.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: