Merkel Erdoganile: Güleni liikumise nimetamine ebaseaduslikuks vajab rohkem tõendeid

{{1538140560000 | amCalendar}}
Foto: Christian Thiel/Imago/Scanpix

Türgi president Tayyip Erdoğan​ kutsus Berliinis Saksamaad üles andma välja vaimulik Fethullah Güleni toetajad. Saksa kantsleri Angela Merkeli sõnul on aga vaja rohkem tõendeid, et kuulutada Güleni liikumine ebaseaduslikuks.

Türgi süüdistab Güleni liikumist 2016. aasta riigipöördekatses. Erdoğani sõnul elavad Saksamaal sajad Güleni toetajad, vahendas Reuters.

Samuti kutsus Erdoğan Saksamaad üles kuulutama Güleni võrgustik terroristlikuks organisatsiooniks.

Merkel ütles ühisel pressikonverentsil, et Saksamaa vajab rohkem tõendeid selleks, et Güleni liikumist terroristlikuks organisatsiooniks klassifitseerida.

"Me võtame Türgi esitatud tõendeid väga tõsiselt, kuid me vajame rohkem materjali, kui soovime klassifitseerida seda samamoodi nagu me oleme teinud (kurdide) PKK-ga," sõnas kantsler. 

Samuti ütles Merkel, et Saksamaa otsib taga mitut inimest, kelle väljaandmist Türgi terrorismi süüdistuse alusel nõuab, kuid pole kindel, et nad Saksamaal viibivad.

Erdoğan ütles pressikonverentsil ka seda, et Türgil on õigus nõuda Saksamaalt opositsiooniajalehe Cumhuriyet endise toimetaja Can Dundari väljaandmist. Erdoğani sõnul on Dundar agent, kes on spionaažis süüdi mõistetud.

"See isik on Türgi seaduse kohaselt süüdimõistetud kurjategija," ütles Erdoğan. 

Dundar ja tema kolleeg mõisteti 2016. aastal viieks aastaks vanglasse selle eest, et nad avaldasid video, mis väidetavalt näitab seda, kuidas Türgi luureagentuuri veokid viivad relvi Süüriasse.

Mehed vabastati edasikaebamise ajaks ning Dundar lahkus seejärel riigist.

Erdoğan ütles, et kui Saksamaa peaks suhtuma lugupidavalt Türgi õigussüsteemi. Türgis on siiani vangistuses Saksa kodanikke, kes sattusid sinna kaks aastat tagasi toimunud riigipöördekatse järjel.

Merkeli sõnul on Saksamaal Türgiga ühised stateegilised huvid, kuid on asju, mida nähakse väga erinevalt, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Teisalt, rääkides demokraatiast, vabast ja avatud ühiskonnast, siis siin räägime sügavalt teineteisest mööda, mitte ei räägi mööda, vaid meil on erinevad vaated. Aeg-ajalt räägime ka mööda, kuid enamasti on meil ikkagi lahkarvamused," ütles Merkel.

Suhete paranemist on hädasti vaja mõlemale poolele. "Sest Türgis on umbes 7500 Saksa ettevõtet ja kui need tunnevad ennast ohustatuna olukorra pärast Türgis, siis nad lahkuvad sealt, muutes Türgi majanduse veelgi haavatavamaks," selgitas Türgi endine välisminister Yasar Yakis.

Merkel leppis reedel Erdoğaniga kokku, et korraldavad oktoobris neljapoolse kohtumise, kus arutatakse Süürias mässuliste käes oleva Idlibi olukorda.

"Me rääkisime ka Idlibist ja me räägime sellest sügavuti homme. Me pooldame neljapoolse kohtumise korraldamist Türgi presidendi, Venemaa presidendi, Prantsusmaa presidendi ja minuga," ütles Merkel ühisel pressikonverentsil.

Erdoğan saabus neljapäeval Saksamaale kolmepäevasele visiidile. Ta tahab parandada Euroopa suurima majandusega sidemeid ning meelitada Türki investeeringuid, et turgutada riigi majandust.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: