Eesti ministrid toetavad e-raamatute maksusoodustust

Foto: ERR

Euroopa Liidu rahandusministrid otsustasid teisipäeval, et riigid võivad soovi korral e-raamatutele maksusoodustuse kehtestada. Eesti ministrid kinnitavad, et toetavad seda sammu, kuigi kindlat otsust veel ei ole.

Rahva Raamatus on müügil 4000 e-raamatut, lugeja eelistab aga jätkuvalt pigem tavalist paberraamatut ning digiraamatu kasuks otsustab praegu see, kes rohkem reisib, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Rahva Raamatu turundusjuht Ingrid Karell loodab, et Eesti on esimeste riikide seas, kus e-raamatute käibemaksu vähendatatkse.

"E-raamatute turg iseenesest on selline paigalseisev, et ei liigu ta ei ülespoole ega allapoole. Tal on kindlasti oma lugejaskond. Mis võib-olla takistab e-raamatute turu arengut, on see, et igast raamatust ei saa e-raamatut, nii et inimene peab ikkagi pendeldama nii e-raamatute kui paberraamatute vahel," lausus Karell.

Raamatute käibemaksumäär on Eestis üheksa protsenti, aga e-raamatule kehtib üldine käibemaksumäär ehk 20 protsenti.

Rahandusminister Toomas Tõniste (Isamaa) ütles, et tõenäoliselt juba aasta lõpus, kui Ecofini teisipäevane otsus jõustub, tekibki Euroopa riikidel võimalus kehtestada e-raamatutele väiksem käibemaks.

"Ma usun, et see on väga õige suund. Selleks tuleb lahendada meil mõned tehnilised küsimused. Väikesed mõjuhinnangud ja see on täiesti reaalne lähiajal, järgmine aasta ka seadustada," sõnas Tõniste, kelle sõnul pole praegu teada, kui palju digiraamatute käibemaksu vähendamine riigile maksma läheb.

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps (Keskerakond) kiitis samuti ideed ja tõdes, et digitaalsed raamatud võiksid õpilastele ja teadlastele taskukohasemad olla.

"Rahvusvaheliselt kasutavad teadlased väga palju digitaalseid versioone ka teadusajakirjanduses. Me väga-väga tervitame seda, et vähemalt hariduse poole pealt vaadates oleks see väga teretulnud, et meil oleks vähendatud käibemaks digitaalsetele raamatutele ja ajakirjadele," lausus Reps.

Kultuuriminister Indrek Saar (SDE) ütles, et tema arvates peaks e-raamatute maksumäär olema üheksa protsenti. Riigi rahakotile ei tohiks see suur probleem olla, sest digiraamatu ostjaid on paar protsenti lugejatest.

"Me räägime väga väikestest käivetest ja kõik need, mida hakatakse tulevikus võib olla rohkem müüma tänu sellele, et käibemaks on võrdne, see on lisanduv käive majandusele. Midagi saamata ei jää. Pigem on meil palju võita," sõnas Saar.

Ingrid Karelli arvates võiks Eesti mõelda ka paberraamatute käibemaksu vähendamisele, sest kui Eestis on see praegu üheksa protsenti, siis on riike, kus see on neli ja viis protsenti ning Suurbritaanias raamatutel käibemaks puudub.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: