Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hotellid tahavad toitlustamisele madalamat käibemaksu

{{1539160500000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Eesti turismisektori ettevõtted tahavad lisaks majutusteenuse madalamale 9-protsendilisele käibemaksumäärale ka toitlustusteenusele soodsamat käibemaksumäära, mis võiks sektori ettevõtete kasumlikkust ja investeerimisvõimekust suurendada, selgub Eesti Konjunktuuriinstituudi läbi viidud uuringust.

Konjunktuuriinstituudi (EKI) uuringus seisab, et 69 protsendi majutusasutuste hinnangul tuleks sarnaselt mõnede teiste Euroopa Liidu riikidega langetada Eestis toitlustusteenuste käibemaksumäära soodustasemele. Samas märgib instituut, et kui võtta võrdluseks Soome näide, mis 2010. aastal langetas käibemaksumäära toitlustusel soodustasemele, siis hindadele olulist mõju ei olnud, kuid toitlustussektori majandusolukord ja investeerimisvõimekus paranesid.

Eesti majutusettevõtete müügitulust moodustas 2017. aastal 9-protsendilise määraga maksustatav käive 196 miljonit eurot ja 20-protsendilise määraga maksustatav käive, sealhulgas ka toitlustusele, 125 miljonit eurot. Kui näiteks laiendada soodusmääras käibemaksu toitlustusektorile kogu ulatuses, vähendaks see maksulaekumist suurusjärgus 10 miljonit eurot.

EKI uuringu kohaselt hindavad üldiselt käibemaksu soodusmäära mõju majutusasutused vägagi positiivsena. See aitab vastanud ettevõtete hinnangul hoida majutusele madalamat hinnataset, suurendab müügikäivet ja parandab kasumlikkust ning aitab seeläbi suurendada majutussektori elujõulisust ja jätkusuutlikkust. Madalam käibemaksumäär aitab suurendada ka Eesti konkurentsivõimet turismiturul. 73 protsenti majutusasutuste hinnangul aitab käibemaksu soodusmäär suurendada välisturistide arvu Eestis. Suurtest hotellidest märkis seda 88 protsenti.

Enamikus Euroopa Liidu riikides kehtib majutusteenustele käibemaksu soodusmäär. Ka Eestis kehtib majutusteenustele standardmäära 20 protsendi asemel käibemaksu soodusmäär 9 protsenti. Euroopa Liidu riikidest kehtib 17 riigis käibemaksu soodusmäär ka toitlustusteenustele. Eesti lähiriikidest on soodsam käibemaksumäär Soomes ja Rootsis kuid ei ole näiteeks Lätis või Leedus.

Eestit külastas 2017. aastal 6,1 miljonit välisturisti, kes kulutasid turismiteenustele hinnanguliselt 1,44 miljardit eurot. Üle poolte väliskülastajatest ka ööbib Eestis, suur osa neist majutusettevõtetes. 2017. aastal tõusis majutusettevõtetes majutatute arv 3,5 miljonile, sellest 1,4 miljonit olid Eesti elanikud ja 2,1 miljonit teistest riikidest. Viimastel aastatel suurenes Eesti elanike poolne nõudlus majutuses välisnõudlusest kiiremini.

Konjunktuuriinstituut viis oma küsitluse läbi selle aasta juunis. Veebiküsitulusele vastas 115 majutusasutust, millest 21 protsenti olid Tallinna hotellid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: