X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Est-For on tselluloositehase nimel valmis 20-kilomeetriseks veetrassiks

Pärnumaal kohtusid neljapäeval puidurafineerimistehast rajada sooviva Est-For Investiga Saarde valla juhid, kes ootavad ettevõttelt nüüd uuringuteks taotlust.

Est-For Investi juhatuse liige Aadu Polli ütles ERR-ile, et Saarde vald on üks teiste seas, kes on huvitatud tehase uuringute läbiviimisest.

"Täna tutvustasime nägemust, mida võiks teha Saarde vallas ja kuulasime, mida oli vallajuhtidel öelda," rääkis Polli.

Polli sõnul on valitsus ettevõttele öelnud, et kõigepealt tuleb leida omavalitsus, mis on huvitatud või nõus tehase rajamist uurima. Est-For on kohtunud kolme Kagu-Eesti vallaga, nüüd Saarede vallaga, aga Polli kinnitusel on huvitatuid veel.

Konkreetselt Saarde valla asukoha puhul saab määravaks see, kui keeruline on tehasele vett hankida ja puhastatud heitvett minema juhtida.

"Meie tänane unistus on rajada tehas tehniliselt nii, et tuua vesi Pärnu jõest mööda Rail Balticu trassi ja puhastatud heitvesi viia Liivi lahte," tutvustas Polli.

Maailma praktikas nii pikki trasse pole puidurafineerimistehaste puhul tehtud, kuid kommunaalveevarustuses küll. "Oleme leidnud, et see on tehniliselt ja majanduslikult teostatav. Sissetulekutrass 18-20 kilomeetrit on tehtav," kinnitas Polli.

Kui uuringutega alustatakse, võtab see kolm või neli aastat aega, et saada vastused kõigile küsimustele. Tehase ehitamine võtaks Polli sõnul aega kaks kuni kolm aastat.

Saarde vallavolikogu esimees Kadri-Aija Viik peab projekti kahtlemata huvitavaks ning avaldas heameelt, et infot õnnestus neljapäevasel kohtumisel saada otseallikast.

"Edasi saab liikuda nii, et Est-For esindajad teevad taotluse, õigemini loa küsimise uuringu algatamiseks. Aga loomulikult ei ole see ainult meie valla teema," märkis Viik. "Ja kui uuringud tegevust ei toeta, siis tehast ei tule."

Vaata Aadu Polli pikemat usutlust ERR-ile:

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: