Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Est-For otsib tselluloositehasest huvitatud omavalitsusi

{{1537979580000 | amCalendar}}

Est-For Invest tahab koos huvitatud kohalike omavalitsusega leida piirkonna, kus uurida puidurafineerimistehase rajamise võimalikkust.

Est-For Investi juhatuse liige Aadu Polli kinnitas valmisolekut uuringuala laiendada. Tema sõnul on leitud uusi lahendusi, et juhtida tootmiseks vaja minev magevesi ja puhastatud heitvesi pikemate vahemaade taha.

Tehase võimalik uus asukoht peab vastama kolmele kriteeriumile: et seal oleks võimalikult vähe inimesi, et seal oleks lähedal võimalikult palju vett ja et seal kindlasti oleks olemas raudteesõlm. Neile kriteeriumitele vastab praegu kõige paremini Kikka küla, kus kohtuvad kolm omavalitsust - Räpina, Setomaa ja Võru vald, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me oleme siinkandis sellepärast, et siin on võimalik kasutada Lämmijärve vett, et mitte kasutada ühtegi kohaliku jõge, kuna need jäävad liiga väikseks," ütles Polli.

Esialgne ettepanek ei puuduta aga mitte niivõrd Kikka küla kui piirkonda jäävaid Kikka metsamassiive, mida on palju ning mis suures enamuses kuuluvad riigile.

Kui raudtee, kus maha ehitada tehase juurde tulev lisaharu, asub lähedal, siis Lämmijärv jääb umbes 20 kilomeetri kaugusele. Plaani kohaselt peaks vesi jõudma tehasesse mööda maa-alust veetoru. Rajatav tehas võtaks enda alla 100 hektarit maad.

"Praegu soovime suhelda eelkõige kohalike omavalitsustega. Meie huvi on selgitada välja, millised omavalitsused on huvitatud," rääkis Polli. "Kui ilmneb, et selliseid omavalitsusi on ning nende alale saaks teoreetiliselt tehase rajada, siis järgmiseks sammuks on uuringud."

Est-For on tema sõnul läbirääkimisteks avatud ja omavalitsused võivad nende poole ka ise pöörduda.

Est-For kohtus omavalitsustega

Setomaa vallavolikogu esimees Rein Järvelill kirjutas kolmapäeval sotsiaalmeedias, et tema ja vallavanem Raul Kudre kohtusid kolmapäeval Est-For Investi esindajatega, kes soovivad jätkuvalt leida võimalusi ja asukohta puidurafineerimistehase rajamiseks.

"Tehniliselt oleks võimalik rajada tehas kusagile Räpina, Võru ja Setomaa valla kokkupuutepunkti lähedale. Täna ei oska veel öelda, kas see on tõsine plaan ja kas see plaan kuhugi jõuab, sellise suure tööstuse rajamine on pikk ja avalik protsess, milles on kõigil huvitatud isikutel võimalik osaleda," ütles Järvelill.

"Meil hoiakut hetkel ei ole sellepärast, et me ei tea, mis edasi saab, millised sammud on, kas Setomaa valla või valla lähedal olevat asukoha hakatakse üldse planeerima võimaliku asukohana," sõnas Järvelill neljapäeval "Aktuaalsele kaamerale".

"Kuna antud teema puudutab väga avalikust, siis kindlasti tuleb antud teemat arutada volikogu tasemel," märkis Võru valla vallavanem Kalmer Puusepp.

Peaminister Jüri Ratas ütles valitsuse pressikonverentsil, et on endiselt seisukohal, et mitte ühtegi suurt investeeringut ega tootmishoonet ei saa rajada ilma, et sel on kohaliku kogukonna toetus.

"Mina ei otsi nendega (Est-For - toim) koos tehase asukohta üle Eestimaa. Tean seda, et nad saavad aru, et see eriplaneering lõpetatakse. Olen öelnud mitu korda, et kui üldse peaks tulevikus kaaluma sellise eriplaneeringu algatamist, siis kohalik kogukond võtab selle kuulda ja annab heakskiidu. Selliseid suuri investeeringuid ja tootmisettevõtteid ei saa teha kui kohalik kogukond on vastu."

Samas nentis Ratas, kindlasti peaks pingutama, et selliseid investeeringuid Eestisse tuleks, see annaks puidule suurema väärtuse.

Rahandusministeeriumis valmis septembri keskel eelnõu puidurafineerimistehase riigi eriplaneeringu lõpetamiseks.

Toona ütles riigihalduse minister Janek Mäggi, et lõpetamine ei tähenda, nagu ei võiks Eestisse tulevikus selliseid tehaseid rajada. Konkreetne eriplaneering lõpetatakse, kuid tehasele võib asukohta otsida mõnes teises kohas, teistsuguse võimsusega või kohaliku omavalitsuse eriplaneeringuga.

 

 

Toimetaja: Karin Koppel, Mirjam Nutov, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: