Saarde vald plaanib toetada tselluloositehase uuringute algatamist

Pärnumaa Saarde valla volikogu plaanib kolmapäevasel istungil toetada Est-For Investi miljardieurose puidurafineerimistehase planeeringu uuringute, sealhulgas keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamist valla territooriumil.

Hindamise käigus plaanitakse uurida, kas tehase rajamine Saarde valla territooriumile on võimalik ning ühtlasi uuritakse tehase toimimiseks vajaliku taristu rajamist, selgub volikogu otsuse eelnõust.

Est-Fori vallavolikogule esitatud avalduse kohaselt on tehase rajamiseks vaja leida ligikaudu 100 hektari suurune sobilik maa-ala, millel on hea ühendus transporditaristuga ehk maantee ning planeeritava Rail Balticu kaubajaamaga.

Eriplaneeringu algatamise võtme-eeldusteks on Rail Balticu rajamine Saarde valla territooriumile, planeeritava tehase vee sissevõtu võimalus Pärnu jõest ning puhastatud heitvee merrelaske võimalus Liivi lahte selliselt, et see ei mõjutaks Pärnu lahe keskkonda.

Riigihalduse minister Janek Mäggi pikendas möödunud reedel Est-For Investi puidurafineerimistehase eriplaneeringu lõpetamise eelnõule vastamise tähtaega 3. novembrini. Tähtaja pikendamise taotluses tõi Est-For põhjusena potentsiaalse uue asukoha leidmise konsultatsioone Räpina, Võru, Setomaa ja Saarde valdadega, mille tulemused võivad oluliselt mõjutada eelnõule esitatavat arvamust. Investorid ei välista, et nimetatud valdadele lisandub teisigi.

Mullu kevadel algatas valitsus riigi kõigi aegade suurima tööstusinvesteeringu ehk miljardieurose tselluloositehase eriplaneeringu Emajõe läheduses Viljandi- ja Tartumaal. Kuna osa kohalikest, Tartu linnavalitsus ja -volikogu olid tehase rajamise vastu, näiteks moodustati maikuus tehase vastu ja Emajõe kaitseks inimkett, siis otsustas valitsus juunis algatada tehase eriplaneeringu lõpetamise. Nüüdseks on rahandusministeeriumis valminud ka vastavasisuline eelnõu.

Est-Fori poolt plaanitav pea miljardieurone tehas hakkaks ümber töötlema umbes 3,3 miljonit tonni paberipuitu aastas. Tootmisvõimsuseks planeeritakse keskmiselt kuni 750 000 tonni biotooteid aastas. Lõpptoodang läheks ekspordiks.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: