Fitch tõstis Eesti riigireitingu tasemele AA- ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Fitch tõstis Eesti riigireitingut.
Fitch tõstis Eesti riigireitingut. Autor/allikas: Reinhard Krause/Reuters/Scanpix

Reitinguagentuur Fitch tõstis reedel Eesti pikaajalise riigireitingu seniselt A+ stabiilse väljavaatega tasemelt AA- stabiilse väljavaatega tasemele.

Fitch selgitas, et reitingu tõstmisele aitas kaasa Eesti paranenud võime seista vastu väliskeskkonna võimalikele negatiivsetele mõjudele, hea riigirahanduse olukord ning tugev majanduspoliitiline raamistik.

Rahandusminister Toomas Tõniste sõnul peaks positiivne uudis suurendama ka välisinvestorite huvi ning usaldusväärsust Eesti vastu.

"Reitinguagentuuri hinnang näitab, et oleme hoidnud Eestit õigel kursil ja teinud õigeid otsuseid," ütles Tõniste.

Sel aastal ootab Fitch Eesti majanduskasvuks 3,6 protsenti, järgmisel aastal 3,1 protsenti. Eesti sissetulekute kasv võrreldes euroala keskmisega jätkub.

Agentuur tõi välja, et Eesti valitsussektori võlakoormus oli 2017. aasta lõpu seisuga üheksa protsenti SKT-st, mis on üks madalamaid AA reitinguga riikide kategoorias ja madalaim kogu Euroopa Liidus.

Fitch prognoosib valitsussektori eelarve ülejääki 2018. aastaks 0,5 protsenti ja 2019. aastaks 0,3 protsenti. Samuti peaks agentuuri hinnangul järgmise aasta riigitulude laekumisele positiivset mõju avaldama käesoleva aasta maksureform.

Eesti tugev makromajanduslik raamistik ja elluviidud poliitikad on kaasa aidanud majanduskasvule ja sissetulekute tõusule, samas kui läbiviidud reformid on tõstnud tööhõives osalemise määra. Erasektori välisvõlgnevuste vähenemine ja jooksevkonto ülejääk on tugevdanud Eesti välispositsiooni ehk muutnud Eestit vastupidavamaks välisšokkide suhtes. Eesti pangandussektorit hindab Fitch stabiilseks.

Reitingu edasisele tõusule aitaks agentuuri hinnangul kaasa jätkuv struktuursete majandusnäitajate paranemine, reitingu halvenemist võivad aga põhjustada välisšokid, mille suhtes on Eesti oma väiksuse ja avatud majandusega vastuvõtlikum.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: