Hongkongi võimud andsid FT ajakirjanikule lahkumiseks nädala

Haongkongi ajakirjanikud protestimas FT kolleegi Victor Malleti väljasaatmise vastu.
Haongkongi ajakirjanikud protestimas FT kolleegi Victor Malleti väljasaatmise vastu. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Hongkongi võimud andsid ärilehe Financial Times ajakirjanikule seitse päeva aega Hiina erihalduspiirkonnast lahkuda juhtumis, mida on nimetatud seninägematuks rünnakuks meediavabadusele Briti endises koloonias.

FT Aasia osakonna direktor ja Briti kodanik Victor Mallet tõmbas endale Hiina erihalduspiirkonna võimude viha augustis ürituse korraldamisega, kus esines kõnega Hongkongi iseseisvusmeelse erakonna liider Andy Chan.

Chani erakonna tegevus on sestsaadik keelustatud osana Pekingi otsustavusest suruda maha iseseisvusmeelsed meeleolud poolautonoomses linnas.

Eelmisel nädalal selgus, et Hongkongi immigratsioonivõimud olid lükanud tagasi Malleti taotluse tööviisa pikendamiseks.

FT teatas esmaspäeval, et Malletile anti pühapäeval Hongkongi naastes vaid seitsmepäevane külalisviisa. Olukorraga kursis olevad allikad ütlesid AFP-le, et immigratsiooniametnikud kuulasid Malleti riiki saabumisel üle ja automaatselt teda riiki ei lastud.

Briti kodanikke lubatakse tavaliselt Hongkongi 180 päevaks ilma viisata.

FT teatel ei ole Hongkongi võimud selgitanud lühiajalise viisa väljastamist ning leht "jätkab püüdeid saada Hongkongi võimudelt selgitust tema tööviisa pikendamisest keeldumise kohta".

Chan nimetas linna väliskorrespondentide klubis (FCC), kus Mallet töötab asepresidendina, peetud kõnes Hiinat impeeriumiks, mis püüab Hongkongi "annekteerida" ja "hävitada". Hiina välisministeerium oli kutsunud FCC-d kõnet ära jätma, kuid FCC keeldus väitega, et debati kõik osapooled tuleks ära kuulata.

Hongkongi võimude tegevuse kohta on selgitust palunud ka Suurbritannia. Peking aga hoiatas laupäeval teisi riike sekkumise eest Hongkongi otsustesse.

"Keskvalitsus toetab kindlalt SAR-i ( Hongkongi ) valitsust asjassepuutuvate teemade käsitlemisel kooskõlas seadusega," ütles Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Hongkongis. "Ühelgi võõrriigil pole õigust sekkuda."

Poolautonoomne Hongkong kuulub Hiina koosseisu alates 1997. aastast Suurbritanniaga sõlmitud "üks riik, kaks süsteemi" leppe alusel, mis tagab erihalduspiirkonnale õigused, mis Mandri-Hiinas ei kehti.

Hiina ja selle käepikenduse - Hongkongi valitsuse - viimaste aastate tegevuse tõttu on hakatud kartma, et Peking taganeb Hongkongiga seoses maailmale antud lubadustest.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: