EKI: toit kallines aastaga 3,5 protsenti ja hinnatõus jätkub

Poelett.
Poelett. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Võrreldes möödunud aasta septembriga oli toidukorv tänavuseks septembriks kallinenud 3,5 protsendi võrra ja enim kallinesid juurvili ja või, selgus Eesti konjunktuuriinstituudi (EKI) uuringust. Eesti majandus kasvab instituudi prognoosi kohaselt tänavu 3,6 protsenti.

EKI toidukorv, mis vastab neljaliikmelise Tallinna perekonna ühe nädala ostudele pealinna kauplustes, maksis septembris 75,55 eurot ja oli juuni ostukorvist 0,9 protsenti odavam, mulluse septembriga võrreldes aga 3,5 protsenti ehk 2,56 eurot kallim. Kõige enam kallinesid juurvili ja või, hinnad langesid kõige rohkem aga suhkrul ja kalal.

"Meie hinnangul jätkab toit kallinemist, sest maailmaturu hinnad on olnud mitmete toidukaupade osas tõusutrendis ja kui Eesti nägi kuiva ja põuase suve kaudu, kuidas see mõjutab mitmeid hindu, siis sama toimus ka Euroopas ja maailmas, kliimamuutused mõjutavad toidu hindu. Võib prognoosida, et need ei pöördu alanemise poole," ütles konjunktuuriinstituudi juhataja Marje Josing uuringut tuvustades.

Mootorikütuste hind kasvas aastaga elanike jaoks natuke alla viiendiku.

Kasvanud on ka tarbijate sissetulekud ja see tähendab, et nad saavad endale rohkem finantspuhvrit teha.

"On ju tõsiasi, et paljud inimesed Eestis on aastaid elanud peost suhu, neil pole suuri hoiuseid pangas, aga õnneks on olnud trend, et neid inimesi, kes elavad ots-otsaga, on vaikselt jäänud vähemaks, säästa suutvate inimeste osakaal on suurenenud," sõnas Josing.

Inimeste hinnang oma pere majandusolukorrale on aasta jooksul umbes samaks jäänud. Üle veerandi peredest tundis viimase 12 kuu jooksul majandusolukorra paranemist, ligi viiendik aga selle halvenemist.

Eksperdid hindavad majanduskliimat heaks

EKI ekspertide paneel hindas Eesti majanduskliimat heaks. Majanduskasv on võrreldes eelmise aastaga küll aeglustunud, kuid püsib endiselt oma pikaajalisest potentsiaalist ehk kolmest protsendist kõrgemal. Majanduskasvu toetavad nii sisenõudlus kui kaupade ja teenuste eksport. Samas on aga esimesi andmeid selle kohta, et välisnõudluse kasv on aeglustumas.

Majanduse üldolukorrast märksa madalamalt hindasid eksperdid investeeringute olukorda ja võrreldes juuniga on see veelgi halvenenud. 58 protsendi ekspertide hinnangul on investeeringute olukord rahuldav. Samas on eratarbimine aastatagusega võrreldes veidi parem.

Eelseisval kuuel kuul püsib Eesti majandusolukord EKI prognoosi kohaselt soodne - suur osa ekspertidest ütles, et kuue kuu pärast sarnaneb olukord praegusele. Selleks ajaks on hinnatõus natuke aeglasem, tõusevad aga intressimäärad ja aktsiahinnad. Tänavuseks inflatsioonitasemeks prognoosivad EKI eksperdid 3,3 protsenti. Majandus kasvab prognoosi kohaselt 3,6 protsenti.

Ehitusturul on olukord aastatagusega üsna sarnane ja kolmanda kvartali alguses oli ehitusettevõtetel lepinguid keskmiselt 5,1 kuuks. Tööjõupuudus on aga veelgi teravnenud ja takistab tunduvalt juba 65 protsendi ettevõtete tööd - aasta eest oli selliseid ettevõtteid 50 protsenti.

Töötuse määr peaks EKI hinnangul lähiaastatel mõõdukalt tõusma. Selle aasta keskmiseks palgaks prognoosib EKI 1300 eurot.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: