Kevadel rekordeid löönud lõhe ja forelli hind tuleb pisut allapoole

Lõhe on hea omega-3 rasvhapete allikas.
Lõhe on hea omega-3 rasvhapete allikas. Autor/allikas: adactio/Creative Commons

Lõhe ja forelli hind on aastaga kerkinud kuni kümme protsenti. Kalakaupmeeste hinnangul peaks sügisel tulema siiski väike hinnalangus, sest praegu on kala väljavõtu aeg.

Kevadel tõusis Norra lõhe hind rekordtasemele, ent nüüd on Norra statistikaameti andmeil lõhe kevadine hind langenud 7,7 eurolt umbes 5,5 eurole kilogrammist. Suvel lihtsalt tarbitakse vähem kala, sest grillitakse pigem lihatooteid.

Kalatooteid importiva ja müüva osaühingu MV Wooli ostujuht Meelis Vetevool ütles, et Eestis on tarbimine pigem tõusuteel.

"Norras on kala saadavus paranenud, Norra farmerid võtavad rohkem kala veest välja. Kuna pakkumist on rohkem, siis on hind soodsamaks läinud. Sügisesel perioodil on tavaliselt soodsamad hinnad. Kui me räägime september , oktoober, november, siis need kuud peaks olema kõige soodsamad hinnad. Sel ajal on kala kasvu aeg jõudnud sellisesse faasi, kus on mõistlik see ära turustada," rääkis Vetevool.

Võrreldes möödunud aasta sügisega on Vetevoolu sõnul hinnad natuke kallimad, umbes viis kuni kümme protsenti. "Möödunud sügisel olid väga head hinnad. Prognoosida on väga raske, aga ma arvan, et novembri keskpaigani on hinnad madalamapoolsed. Seejärel tõusevad hinnad 15-20 protsenti."

Lõhetarbimise suurenemise taga on terviseteadlikkus ja kasvav nõudlus suurtes arengumaades, nagu Venemaal, Brasiilias ja Hiinas. Ka Eestis kasvab kalatarbimine igal aastal, viimasel aastal on kasv olnud vähemalt 15 protsenti.

Vetevool ütles, et niinimetatud punast kala müüakse võrreldes kodumaise valge kalaga oluliselt rohkem. Näiteks kohafilee on lihtsalt nii palju kallim, lõhe ja forell on massitarbimise kalad, märkis Vetevool.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: