Sirbi peatoimetajaks valitud Kaarel Tarand: Õhtulehte ja Kroonikat ma tegema ei hakka

{{1539084180000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Kultuurilehe Sirp uueks peatoimetajaks saab uuest aastast Kaarel Tarand, kes on ka varasemalt selles ametis olnud.

Tarand (52) valiti välja nelja kandidaadi seast. Tarand on olnud Sirbi peatoimetaja ka aastatel 2005–2013. Tema uus ametiaeg on viis aastat.

"Kindlasti pole Eesti ajakirjanduses täiuslikke tooteid, kus ei saaks üht-teist parandada või muuta. Kultuuriajakirjandus ei ole mingi erand ehk tuleb kaasas käia sellega, mida loojad ja autorid teevad ning mis ühiskonnas laiemalt toimub," ütles Tarand ERR-ile.

Detailidest ei soovinud Tarand veel rääkida, sest tahab enne ametisse asumist esmalt kultuurilehe toimetajatega omavahel rääkida.

"Hea ajaleht sünnib ikkagi toimetuslikust konsensusest ja tahtest. Kas minna uutele väljadele võistlema, kus keegi juba midagi teeb, seda ma ei pea mõistlikuks. Aga meil on alakajastatud valdkondi. Praegu saavad rohkem tähelepanu need valdkonnad, kus on oma toimetaja. Näiteks muuseumidel pole, mistõttu nende sõnumid ja tegemised ei jõua sama intensiivselt avalikkuse ette," märkis Tarand.

Tarandi sõnul on tal Sirbi endise peatoimetajana realistlik ettekujutus, millised on väljaande ressursid ja võimalused ning unistuste õhulosse ta ei ehita.

"Kui ma ei teaks, kuidas asjad on, võiks ju teha suuri plaane, aga ressursid panevad omad piirid. Ja ega selle vahepealse viie aastaga ole ka mina ümber sündinud ning Õhtulehte ja Kroonikat ma tegema ei hakka. Sirbi rööpad on maas ja eks neid mööda tuleb edasi minna. Ideaalis sünnnib hea leht toimetuse koostöö ja konsensusena," rääkis Tarand.

Tarandi sõnul ei plaani ta Sirbi töötajaskonnas muudatusi ning oma meeskonda ta lehte kaasa tooma ei hakka.

"Puudub vähimgi mõistlik põhjus teistsugust kultuuri sisse tuua. Seda püüti viie aasta eest ja see osutus ebaõnnestunuks. Ja nüüd raadio kaudu teatada, et olete kõik vallandatud, oleks natuke liiga Donald Trump," vihjas Tarand aastale 2013, kui Sirbi peatoimetaja kohusetäitjaks sai mõneks ajaks Kaur Kender.

Viimastel aastatel töötas Tarand Eesti Rahva Muuseumis avalike ja välissuhete juhina ning oli aseesimees Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjonis. Tarand ütles ERR-ile, et kavatseb ERJK-s tööd jätkata.

Sirbi peatoimetaja valis välja komisjon, kuhu kuulusid Mart Meri, Johanna Ross, Tiit Aleksejev, Ragne Kõuts, Hardo Pajula, Maarin Ektermann, Mart Juur, Pille Riin Larm ja Märt Matis Lill.

Sirbi senine peatoimetaja Ott Karulin uuesti ei kandideerinud.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: