Poola tahab Baltikumi suunalise maantee peagi valmis ehitada

Euroopa Liidu tõukefondide suurimad toetused lähevad Poola, lõviosa sellest on juba aastaid investeeritud maanteedesse ja raudteedesse. Poola usub, et tee-ehitusel on võtmeroll majanduse turgutamisel ja regionaalpoliitika ajamisel. Mõne aasta pärast peaks ka Baltikumist Varssavisse saama mitu tundi kiiremini.

Eestist autoga Lääne-Euroopa poole sõites on üks meeldivamaid teelõike just üks Poola tee - see, mis ühendab Varssavit Berliiniga. Suurepärane tee ja mõõdukalt liiklust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Varssavist Baltikumi poole tulev tee ja liiklus näeb aga sageli välja sootuks teistsugune - auto autos kinni, veok veoki järel kitsal teel aeglaselt edasi tiksumas.

Poola infrastruktuuri ministeerium lubab, et peagi on pilt teistsugune ka selles suunas.

"Ma ei saa midagi lubada Eestist Poola piirini, aga me loodame Via Baltica valmis ehitada 2021. aastaks. See tuleb ekspresstee ja väga mugav tee," selgitas Poola infrastruktuuri ministeeriumi pressiesindaja Szymon Huptys.

Parasjagu käib Varssavi ringtee murdmine läbi metsa. Käesoleva kümneaastaku plaan on 3200 kilomeetrit uusi teid. Poola riik on hinnanud, et tee-ehitus aitab riigi majanduskasvule kaasa ligi ühe protsendi võrra. Selles nähakse ka regionaalpoliitika tegemise vahendit.

"Kui on olemas hea infrastruktuur, siis on inimesel parem võimalus jõuda päeva jooksul töökohta ja ta ei pea lahkuma oma kodukohast. See on see, mille poole me püüame," märkis pressiesindaja Huptys.

Tee-ehitus ei ole üksnes majandusküsimus, sellest loodetakse ka suuremat turvalisust. Liikluses hukkunute hulga poolest on Poola jätkuvalt Euroopa Liidu esiviisikus, kuigi liiklussurmad on viimasel ajal jäänud harvemaks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: