Poola ja Tšehhi on vastu EL-i piiri tugevdamise kavale

Frontex.
Frontex. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Poola peaminister ütles esmaspäeval, et tema ja ta Tšehhi ametivend on vastu kavale tugevdada Euroopa Liidu välispiire kartuses, et see vähendab neile tõukefondidest eraldatavat raha.

EL-i täitevorgan Euroopa Komisjon esitas juulis ettepaneku tugevdada piirikaitseagentuuri Frontex, mille peakorter asub Varssavis. 

Brüssel ja Berliin usuvad, et plaan, mis näeb muu hulgas ette tõsta 2020. aastaks piirivalvurite arvu 10 000-ni, aitab blokil paremini reguleerida sisserännet. 

Kuid mitmed lõuna- ja idapoolsed liikmesriigid on väljendanud muret, et Frontexi rolli tõstmine kahandab nende suveräänsust. 

"Frontexi personali märkimisväärne kasvatamine on meie silmis põhjendamatu," lausus Poola peaminister Mateusz Morawiecki ühisel pressikonverentsil oma Tšehhi kolleegi Andrej Babišiga.

"Seda sorti ettepanekud on tõepoolest laual. Kuid midagi ei saa teostada ilma rahata," lisas ta. 

"Meil on mure, et Frontexile mõeldud raha tähendab vähem raha tõukefondidele, vähem raha teede ja raudtee arengule." 

21. sajandil EL-iga ühinenud Ida-Euroopa riikidest võidab Poola kohesioonipoliitikast kaugelt kõige enam ehk viimastel aastatel on saadud 10 miljardit eurot aastas. 

"Aastate 2021 kuni 2027 finantsperspektiivis sooviksime saada maksimaalselt vahendeid taristu arendamiseks, regionaalpoliitikaks ja ühtseks põllumajanduspoliitikaks." märkis Morawiecki. 

Ta lisas, et lääneriigid lõikavad Euroopa lõimumisest olulist kasu. 

"Meie, Kesk-Euroopa osapooled soovime lõpuks järele jõuda Lääne-Euroopa elukvaliteedile. Selles on tõukefondide mõte." 

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: