Novembris on oodata diislikütuse kahesendilist lisahinnatõusu

Tanklaketid on üle Eesti alustanud külmakindla diislikütuse müüki, mis samas ei ole tavakütusest palju kallimad. Novembri teisest poolest plaanivad tanklad aga alustada täistalvise ehk arktilise diislikütuse müüki, mis toob tarbijale suure tõenäosusega kaasa umbes kahesendilise lisahinnatõusu ja muudab diislikütuse bensiinist tõenäoliselt kallimaks.

"Tegelikult talvise diislikütuse tulek paneb hinnale orienteeruvalt 2-2,5 senti hinda juurde," ütles Circle K mootorikütuste hinnastamisjuht Indrek Sassi. "Kuidas diislikütuse hind käitub mootoribensiini suhtes on teine küsimus. See sõltub konkreetselt maailmaturu hinna liikumisest, kus nii mootoribensiin kui ka diislikütus on täiesti eraldi kaubeldavad tooted. Vastavalt sellele kuhu poole üks või teine liigub, muutuvad ka hinnad.

Alexela juhatuse liige Alan Vaht märkis, et seaduse järgi alates 1. detsembrist Eestis müüdav diislikütus on sõltuvalt selle külmakindlusest suvisest diislikütusest 2-2,7 senti kõrgem. "Igal juhul talvisele diislikütusele üleminek tõstab diisli hinda tanklates vähemalt 2 senti. Kui nüüd minna üle klass kangemale talvekütusele, siis selle mõju on 2,7 senti."

Vahi sõnul peaks talvise diislikütuse müügist tingitud hinnatõus jõudma tanklatesse kuskil novembrikuus. "Täna kus me veame tanklaatesse pool-talvist diislikütust, selle mõju on marginaalne. Kolmas komakoht mõne pügala võrra. See suurem mõju saab olema novembri teises pooles kui valdavalt minnakse üle talvisele diislikütusele," märkis Vaht.

Olerexi turundus ja kommunikatsioonijuht Erki Tammleht märkis, et täpset hinnamuudatust tema ei suuda ennustada. "Hind koosneb suures piiris kolmest komponendist. Sisseostuhinnast, euro ja dollari omavahelisest suhtest ja on ka turusituatsioon mängus. Sõltub kuidas konkurendid käituvad. Täna meil seda talvist kütust veel ei ole ja ma ei oska öelda," rääkis Tammleht.

Lähtuvalt Eestis kehtivatest seadustest on ajavahemikul 1. detsembrist kuni 1. märtsini diislikütust müüvates tanklates olema müügil talvine diislikütus. See tähendab, et alates detsembrist peavad tanklad kütust, mille hägustumispunkt on -16 kraadi ja hangumispunkt -26 kraadi. Selleks, et olla õigeks ajaks juba valmis hakkavad kütusemüüjad tavapäraselt sellist kütust müüma juba paar nädalat varem.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: