Enamik parlamendiparteidest kulutab kampaaniale üle miljoni euro

Foto: Erik Peinar/Riigikogu kantselei

Riigikogus esindatud erakonnad kavatsevad valmiskampaaniaks kulutada miljoni euro ringis, vaid Vabaerakond lubab kulutada alla poole miljoni.

Kuigi riigikogu valimisteni on veidi alla viie kuu, on esimesed valimisplakatid tänavatel ja eelkampaania alanud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Keskerakond plaanib kampaaniaks kulutada poolteist miljonit eurot.

"Natukene võib-olla alla või natukene rohkem, seda näitab aeg. Alla on raske kampaaniaga minna, aga pigem jääb see vahemikku miljon kuni poolteist," selgitas peasekretär Mihhail Korb.

Ta märkis, et Keskerakonnal on kohustusi 400 000 euro ulatuses, kuid pankadelt valimisteks laenuraha ei küsita, sest need ei anna. Küll aga loodetakse toetajate ja liikmete annetustele.

Valimisplakatid on väljas ka Isamaal. Peasekretär Priit Sibul kinnitas, et neil võlgu pole ning vaba raha on 600 000 eurot. Kampaaniakulutused tulevad suuremad.

"Ma arvan, et need tulevad üle miljoni euro," kinnitas Sibul. Ta selgitas varajast kampaania algust Isamaa nime vahetamisega.

Ka sotsiaaldemokraatide peasekretär Kalvi Kõva kinnitas, et sotsidel pole võlgu ning vabu vahendeid on piisavalt. "Valimiste eelarveks me oleme planeerinud suurusjärgus üks miljon eurot," ütles Kõva.

Tema sõnul on partei kogunud valimiste jaoks reserve ning lisaks riigieelarvele tuleb raha annetajatelt. "Kui teisiti ei saa, siis oleme igal aastal ka koputanud panga uksele," lisas Kõva.

EKRE täpset numbrit ei ütle, kuid lubab kulutada alla miljoni. "Meie kulud on kindlasti väiksemad, mitte kordades väiksemad, aga väiksemad," ütles EKRE aseesimees Martin Helme.

Helme kinnitas, et parteil pole võlgu ja vaba raha on praegu umbes veerand miljonit eurot, kuid kohtutud on võimalike suuremate annetajatega ning kokku on lepitud ka kandidaatide annetuste skeem, mis toob partei kassasse 100 000 eurot.

Kui Reformierakonna võlg oli aasta alguses üle 800 000 euro, siis peasekretär Kert Valdaru sõnul on võlg praegu 180 000.

"Selleks, et võita valimised, tõenäoliselt peavad olema reklaamikulud võrreldavad eelmiste kampaaniakuludega," ütles Valdaru. "Me püüame jääda suurusjärgu 1,5 miljonit juurde," lisas ta.

Vabaerakonnast öeldi "Aktuaalsele kaamerale", et nemad plaanivad kampaaniaks kulutada umbes 400 000 eurot.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: