Roosa Lindi jooks aitab rinnavähi sõeluuringule 300 ravikindlustamata naist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Üle poole tuhande inimese osales laupäeval Kadriorus Roosa Lindi heategevusjooksul, et tõsta teadlikkust rinnavähist ja aidata mammograafia uuringutele ravikindlustamata naisi. Eestis haigestub rinnavähki igal aastal keskmiselt 700 naist.

Ravikindlustamata naisi on Eestis umbes 4400 ja sõeluuringule pääseb neist tänu Roosa Lindi jooksuga kogutud annetustele ligi 300, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See juhtus mul kolm aastat tagasi, 2015. Ma osalesin maijooksul lauluväljakul ja seal oli mammograafiabuss, ma käisin seal sõeluuringul ja seal avastati mul rinnavähk," rääkis Maire.

Ravikindlustamata naiste heaks laupäeval viis kilomeetrit kõndinud Maire rääkis, et tema vähk avastati varajases staadiumis just seetõttu, et ta oli ka varem sõeluuringutel käinud. Talle tehti operatsioon, keemiaravi ja kiiritusravi ning nüüd on analüüsid korras. "Ma praegu olen terve ja elan täiesti tavalist elu, täiesti normaalset elu elan," kinnitas ta.

Mammograafiline sõeluuring on kallis, kuid seda rahastab haigekassa. Roosa Lindi jooksu korraldaja, MTÜ Elu Nimel juht Reio Vilipuu aga tõdes, et siiski jätavad pooled kutsutuist uuringule minemata. Vilipuu igapäevatöö on onkoloogiliste haigete taastusravi.

"Sõeluuringust tekib tõesti reaalne kasu, kui see number on umbes 70 protsenti ja suurem. Tänane seis on see, et 2017. aastal kohal käis 53 protsenti naistest," ütles Vilipuu.

Põhja-Eesti regionaalhaigla kirurg-onkoloog Riina Kütner rääkis, et radioloogi juurde on mindud ka nii hilja, et rind on vähi tõttu juba lagunemas.

"Rinnavähk kulgeb vaikselt ja tasapisi ja võib tõesti jõuda sinnamaale, et vähe sellest, et tekivad haavandid ja kõik muu kole asi, siis lihtsalt ei ole võimalik inimest enam terveks ravida. Rinnavähi puhul ongi just varane avastamine väga tähtis, sest selle varase avastamise puhul inimene praktiliselt sajaprotsendilise kindlusega saab terveks," selgitas Kütner.

Ta lisas, et mammograafia fikseerib hetkeseisu ja näitab ära ka mõnemillimeetrised vähid, mis edaspidi eemaldatakse nii, et rinda ära ei võeta. Veelgi varasemat avastamist lubab Tartu Ülikooli ja geenivaramu koostöö, mille käigus otsitakse välja need naised, kel on kõrgem risk rinnavähi tekkeks. Neile saadetakse kutse ja neid hakatakse veel sagedamini kontrollima.

Kuigi Eestis peeti viiekilomeetrist heategevuslikku Roosa Lindi jooksu esmakordselt, on see maailmas tuntud ja toimub samaaegselt paljudes riikides.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: