Ametiühing: streik tugevdas Rakvere lihatööstuse töötajate ja juhtide sidet

Foto: Rene Kundla/ERR

Streikide järel on Rakvere lihatööstuses saavutatud töörahu ja ametiühingud loodavad jõuda uute palgaläbirääkimiste käigus kollektiivlepingu sõlmimiseni. Töötajate esindaja Janek Sammuli sõnul lõi streik töötajate ja juhtide vahel tugevama sideme.

Aasta tagasi alustasid Rakvere lihatööstuse tapaliini töötajad madala palga ja kehvade töötingimuste tõttu ebaseaduslikku tööseisakut, mis kestis kaks päeva. Sellest kasvas välja Eesti pikim, üle kahe kuu kestnud streik, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Rakvere lihatööstuse omaniku HKScan Estonia juhatuse esimees Anne Mere tunnistas, et ettevõttele kahjumit tekitanud tööseisak tuli temale ootamatult ning tulevikuks saadi kasulik õppetund.

"Peamine mõte, mis juhtkonnale jäi, oli ikkagi see, et inimestega tuleb rääkida hoolimata sellest, kui rasked või kerged need probleemid laua peal on," ütles Mere.

Esimese nõudena 100-protsendilist palgatõusu soovinud tapaliini töötajad lõid ebaseadusliku tööseisaku järel tööle naastes ametiühingu, kuid läbirääkimised tööandjaga tulemust ei andnud. Streiki alustati veebruari alguses ja see lõppes aprillikuu keskel.

Kui alguses lootsid ametiühingud, et streigiga liitub rohkem inimesi, siis lõpuks streikis vaid paarkümmend tapaliini töölist. Ametiühingute sõnul põhjustas selle valestardiks olnud ebaseaduslik tööseisak.

"Meil on vaja tugevaid harukondlikke ametiühinguid ja valmistuda sellisteks situatsioonideks pikalt ette, mitte nii, et kusagil juba põleb ja siis me lendame kohale, kui on mõned asjad juba meie eest ära otsustatud ja me ei saa neid enam muuta," kommenteeris Eesti ametiühingute keskliidu esimees Peep Peterson.

Töötajate esindaja Janek Sammul oli rahul sellega, et streigiga loodi tugevam side töötajate ja ettevõtte juhtide vahel.

"Meil on side ja asi on stabiilne ja rahulik, üritame üksteist mõista ja üksteisest aru saada, sellist suurt hõõrumist enam väga ei ole," ütles ametiühingu usaldusisik.

Praeguseks on ligi 800 Rakvere lihatööstuse töötajast ametiühingus sadakond ja ametiühing teeb kõik selle nimel, et neid oleks rohkem.

Tööandja kinnitas, et nad on valmis ametiühinguga koostööks.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: