Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rakvere lihatööstus jõudis töötajatega palgakokkuleppele, kuid streik jätkub

{{1523612820000 | amCalendar}}
Foto: Rene Kundla/ERR

Rakvere lihatööstuse omanikfirma HKScan teatas, et streikivad töötajad on nõustunud palgatõusuga, mistõttu tuleks streik viivitamatult peatada.

HKScan Estonia teatas reedel, et uuendas esimeses kvartalis palgasüsteemi ja suurendas kogu ettevõtte palgafondi 5% võrra, millest lähtuvalt tehti individuaalsed palgamuudatused ka streikivatel töötajatel.

"Meil on hea meel teatada, et 9. aprillil teavitas industriaal- ja metallitöötajate ametiühingute liit (IMTAL) tööandjat, et nii streikivad töötajad kui ka IMTAL nõustuvad tapaliini töötajate palgatõusuga," teatas ettevõtte juhatuse esimees Anne Mere.

"Seega on 6. veebruaril alustatud streigi nõudmised täidetud ning streik tuleks viivitamatult lõpetada," lisas ta.

Mere ütles, et IMTALi uut ettepanekut tunnustada ametiühingut lepingu vormis käsitleb ettevõte eraldiseisva teemana, kuna antud lepingupunktid ei ole olnud streigi aluseks.

Ametiühingute keskliit: streik jätkub

Eesti ametiühingute keskliidu organisatsioonisekretäri Artjom Arhangelski sõnul ei vasta tõele väide, et tööandja jõudis oma töötajatega kokkuleppele, kes streigivad töölepingu muudatuse osas. "Tööandja sõlmis uue töölepingu, kus on palgatõus kaheksa protsenti. Aga meiega ta ei ole mingile kokkuleppele jõudnud palga osas."

Küsimusele, kas streik lõpeb, vastas Arhangelski eitavalt. "Streik jätkub, sest meil on oluline teine nüanss ehk tunnustamise leping. Streikijad ei ole tööle asunud."

Märtsis teatas ametiühingute keskliit, et streik lõpeb, kui tööandja nõustub allkirjastama ametiühingu tunnustamise lepingu, millele saab rajada edasise koostöö ja sisulised kollektiivläbirääkimised kõigi töötajate nimel.

Pakutud leping tunnustaks loodud 115-liikmelist ametiühinguosakonda töötajate esindajana kollektiivlepingu mõistes ning võimaldama normaalselt suhtlust kõigi ettevõtte töötajatega.

Lepingu järgi võtaksid pooled kohustuse alustada kollektiivlepingu sõlmimist kõigi töötajagruppide probleemide lahendamiseks ning deklareerivad streigiga seotud juriidiliste nõuete puudumist teineteise suhtes.

Rakvere Lihakombinaadi tapamaja töötajad alustasid 6. veebruaril tähtajatut streiki töötajate palkade tõstmiseks, mis on taasiseseisvunud Eesti pikim streik. Enne seda oli pikim 25 päeva kestnud tervishoiutöötajate streik 2012. aastal.

Rakvere lihakombinaadi töötajad nõuavad streigiga tapamaja töötajate põhipalga tõstmist 16 protsendi võrra tagasiulatuvalt alates 1. veebruarist ja lisaks 16 protsenti põhipalga tõstmist 1. juulist. Lisaks nõutakse, et tulemuspalga arvestamist ei muudetaks. Tapamaja töötajate senine netopalk on ligikaudu 750 eurot kuus. See koosneb põhipalgast ja lisatasudest.

HKScan on Soome peakontoriga Põhjamaade lihatootja, mis toodab ja turustab sea-, veise, linnu- ja lambaliha, töödeldud liha ning valmistoite. Möödunud aastal teenis kontsern 1,8 miljardi euro suuruse käibe juures 18 miljonit eurot kahjumit. Eestis kuulub HKScani kontsernile Rakvere Lihakombinaat ja Tallegg.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: